За сите кои се спремаат за бикини сезоната: Леб „без калории“ за кој не треба брашно

Ако сте на диета, тогаш новиот рецепт кој ги воодушевува готвачите ширум светот, ќе ви се допадне и на вас, бидејќи има речиси нула калории.

za-site-koi-se-spremaat-za-bikini-sezonata-leb-bez-kalorii-za-koj-ne-treba-brashno-01.jpg

Да бидеме попрецизни, има многу малку јаглехидрати, шеќери и глутен, бидејќи за него воопшто  не е потребно брашно.

А, рецептот е неверојатно едноставен:

Потребни состојки:

  • Масло
  • 4 јајца (одвојте ги белките од жолчките)
  • 50g сирење
  • ¼ лажичка лимонов сок

Подготовка:

Белките се мешаат со миксер, заедно со лимоновиот сок и сирењето, додека не добиете комплетно бела смеса.

Одвоено ги матите и жолчките и потоа двете состојки ги мешате заедно.

Крајниот резултат изгледа како смеса за палачинки и се пече на загреана рерна околу 30 минути на температура од 150 степени.

I am going to attempt making cloud bread aka oopsie bread later today. Anyone who makes it have any tips/tricks they would want to share? What seasonings do you add as I have heard they are quite plain as is. . . This is the recipe I was given for it. Ive read you can omit seasonings, replace them, make them savory, plain or even sweet with stevia and cinnamon. Ingredients: 4 large eggs, separated 1/2 teaspoon cream of tartar 2 ounces low fat cream cheese 1 teaspoon Italian herb seasoning 1/2 teaspoon sea salt 1/4 - 1/2 teaspoon garlic powder Directions: Preheat the oven to 300 degrees F. If you have a convection oven, set on convect. Line two large baking sheets with parchment paper. Separate the egg whites and egg yolks. Place the whites in a stand mixer with a whip attachment. Add the cream of tartar and beat on high until the froth turns into firm meringue peaks. Move to a separate bowl. Place the cream cheese in the empty stand mixing bowl. Beat on high to soften. Then add the egg yolks one at a time to incorporate. Scrape the bowl and beat until the mixture is completely smooth. Then beat in the Italian seasoning, salt, and garlic powder. Gently fold the firm meringue into the yolk mixture. Try to deflate the meringue as little as possible, so the mixture is still firm and foamy. Spoon 1/4 cup portions of the foam onto the baking sheets and spread into even 4 inch circles, 3/4 inch high. Make sure to leave space around each circle. Bake on convect for 15-18 minutes, or in a conventional oven for up to 30 minutes. The bread should be golden on the outside and firm. The center should not jiggle when shaken. Cool for several minutes on the baking sheets, then move and serve! #cloudbread #lowcarb #wlsrecipes

A post shared by Summer R (@sleevedsummer) on

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

3 брзи, лесни рецепти со готово тесто Од брзи појадоци, мезиња, па до десерти - готовото тесто се наоѓа во секој дел о...
Рецепт на денот: Домашно, кремасто пилешко во кари сос Колку и да не сте љубители на зачини, карито има некој посебен шмек кој одлично ...
Брз, лесен, освежителен: Леден колач со малини  Овошните рецепти се совршени за во лето, бидејќи се освежителни и можат да...