Препорачуваме: Топ 10 филмови од Кански 2017-та


Препорачуваме: Топ 10 филмови од Кански 2017-та

Оваа година Канскиот филмски фестивал започна на 17-ти мај 2017-та, а на него ќе бидат претставени, како што е вообичаено, добри филмови кои секој вреди да ги погледне.

preporacuvame-top-10-filmovi-od-kanski-2017ta-01.jpg

Ова се 10-те најдобри филмови од Кански 2017:

1. „Based on a True Story“

Во режија на: Роман Полански

Четири години после неговиот последен филм, Полански направи еротски филм за писател кој е во врска со опсесивен фан.

10-filmovi-od-kanski-2017ta-koi-vredi-da-gi-poglednete-1.jpg

2. „Claire’s Camera“

Во режија на: Хонг Санг-Со

Еден од најуспешните корејски режисери сними филм за време на минатогодишниот Кански фестивал заедно со Изабел Хупер кој очекуваме да биде одличен.

3. „Happy End“

Во режија на: Мајкл Ханеке

Филмот на Мајкл ја разгледува ситуацијата со имигрантите во Европа од гледната точка на едно богато семејство.

4. „How to Talk to Girls at Parties“

Во режија на: Џон Камерон Мичел

Мичел се враќа на режисерското столче после 7 години отсуство со „How to Talk to Girls at Parties“ кој е базиран на кратка приказна на Нил Гајман каде две момчиња се во потрага по љубов.

10-filmovi-od-kanski-2017ta-koi-vredi-da-gi-poglednete-2.jpg

5. „Jeannette: The Childhood of Joan of Arc“

Во режија на: Бруно Димон

Бруно на сосема уникатен начин ја раскажува приказната за Јованка Орлеанка.

Уште 5 филмови на следната страна...Би можело да ве интересира:

10 моќни драми после кои ќе останете без зборови После гледање на добра драма, публиката мора да остане без зборови со кои би мож...
Емотивни филмови заради кои ќе пуштите и по некоја солза Истражувањата покажуваат дека речиси 92% од луѓето имаат плачено барем на еден ф...
10 филмови кои ќе ви го подигнат расположението Има филмови за кои вреди да одвоите час и половина не само да уживате и да се ре...