Што правеле најуспешните жени кога имале само 20 години?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Rabota od doma 20-10-2017
Монтери 20-10-2017
Лимар 20-10-2017


Што правеле најуспешните жени кога имале само 20 години?

Никој од нас не може уште на почетокот на својот живот да знае која е неговата цел, што ќе се случи и како професионално ќе се развива.

shto-pravele-najuspeshnite-zeni-koga-imale-samo-20-godini-01.jpg

Постојат многу примери за жени кои своите таленти ги откриле откако поминале многу години.

А, што правеле тие жени во нивните 20-ти години?

Џ. К. Роулинг

Животната приказна на Роулинг доби легендарен статус. Во нејзините 20-ти, Роулинг била самохрана мајка, разведена, сиромашна, клинички депресивна и тагувала за смртта на нејзината мајка. За среќа, решение за депресијата нашла во пишувањето.

shto-pravele-najuspeshnite-zeni-koga-imale-samo-20-godini-1.jpg

Џулија Чајлд

Во нејзините 20-ти, Чајлд пробала да се вклучи во Women's Army Corps за време на втората светска војна, но била одбиена, бидејќи била премногу висока. Конечно станала дактилограф за OSS и американски шпион во Франција. Таму, на 36 години научила да готви.

shto-pravele-najuspeshnite-zeni-koga-imale-samo-20-godini-2.jpg

Џуди Блум

20-тите години од својот живот ги поминала воспитувајќи деца, завршувајќи факултет и во првиот брак. Нејзината прва книга била објавена кога таа имала 31 година.

shto-pravele-najuspeshnite-zeni-koga-imale-samo-20-godini-3.jpg

Тина Феј

Да бидете жена комичар, не е лесна работа, а Тина тоа многу добро го знаела. Пред да стане еден од најпознатите комичари на денешницата, таа работела на многу чудни места и имала многу чудни работни задачи.

shto-pravele-najuspeshnite-zeni-koga-imale-samo-20-godini-4.jpg

Мајка Тереза

Уште од својата младост знаела дека нејзиниот живот ќе биде поврзан со религијата, но својата мисионерска  работа ја започнала откако наполнила 36 години.

shto-pravele-najuspeshnite-zeni-koga-imale-samo-20-godini-5.jpg

Луиза Меј Алкот

Како и повеќето женски писатели од минатото, Алкот морала прво да ги порасне своите деца пред да може да се концентрира на пишувањето, а првата и нејзина најважна книга, „Мали жени“, бија објавена кога таа имала 36 години.

shto-pravele-najuspeshnite-zeni-koga-imale-samo-20-godini-6.jpg

Опра Винфри

Моментално е една од најбогатите и највлијателни жени во светот, но на 23-ти била отпуштена од нејзината прва работа како водител.

shto-pravele-najuspeshnite-zeni-koga-imale-samo-20-godini-7.jpg

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Родена е како русокоса: 40 работи кои никогаш не сте ги знаеле за Ема ... Како за почеток, дали сте знаеле дека нејзиното вистинско име всушност не е Ема...
30 актерки под 30 години кои ја освоија 2016-та година Кој вели дека искуството доаѓа со годините? Овие 30 млади дами се одличен доказ ...
Доказ дека времето „лета“: Дизни детски ѕвезди кои станаа родители Времето полека, но сигурно, проаѓа, а со него сите растеме и созреваме. Дури и н...