8-ми Вимблдон за маестро Роџер Федерер (фото)


8-ми Вимблдон за маестро Роџер Федерер (фото)

После 5 години, најпосакуваниот трофеј во тенисот, повторно во рацете на најдобриот на сите времиња- Роџер Федерер. Без изгубен сет на целиот турнир, Федерер го освои Вимблдон по 8-ми пат и се закити со 19-та Грен Слем титула.

8mi-vimbldon-za-maestro-roger-federer-01.jpg

Радоста ја сподели со целото семејство - сопругата, родителите и близнаците.

8mi-vimbldon-za-maestro-roger-federer-05.jpeg

8mi-vimbldon-za-maestro-roger-federer-06.jpeg

„Никогаш не престанав да верувам дека можам повторно да дојдам овде во Лондон и да бидам најдобар. Се надевам дека ќе се видиме следната година, за да ја одбранам титулата“.

8mi-vimbldon-za-maestro-roger-federer-07.jpg

8mi-vimbldon-za-maestro-roger-federer-04.jpg

8mi-vimbldon-za-maestro-roger-federer-03.jpg

8mi-vimbldon-za-maestro-roger-federer-02.jpg

Е. П. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

RED BULL CLIFF DIVING / 2017 / BOSNIA AND HERZEGOVINA / MOSTAR - Хант ... Британецот го надмина баксузот со мостовите, додека Американката Карлтон заврши ...
RED BULL CLIFF DIVING / 2017 / PORTUGAL / AZORES ISLANDS - Дуке и Химе... Легендарниот Колумбиец заедно со дебитантката од Мексико го измешаа поредокот со...
RED BULL AIR RACE 2017 - Муроја ја освои првата титула во авионските т... Јошихиде Муроја мина низ сите фази, од разочарување до делириум на последната тр...