Кина ја отвори најубавата библиотека во светот со 1,2 милиони книги на полиците


Кина ја отвори најубавата библиотека во светот со 1,2 милиони книги на полиците

Сместена во културниот округ Бинхај во Тијанџин, Кина официјално ја има најубавата библиотека која светот некогаш ја видел.

kina-ja-otvori-najubavata-biblioteka-vo-svetot-so-1-2-milioni-knigi-na-policite-001.jpg

Се простира на 34,000 метри квадратни и на нејзините полици може да се наредат точно 1,2 милиони книги.

Биле потребни 3 години за да се изгради, а во нејзин склоп влегуваат повеќе катчиња за читање, централен дел за опуштање, канцеларии, простории за состаноци, како и аудио/видео соби на најгорниот кат.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

12 начини како креативните дизајнери ни го олесниле животот Некои луѓе се толку генијални што речиси секогаш со паметни идеи успеваат да ни ...
Во Кјото може да спиете во полица со 5.000 книги Јапонија е како создадена за оние кои се вистински љубители на книгата, посебно ...
Сите сакаме барем еден „остави ме на раат“ џемпер Колку пати зимава сакавте да се изолирате од светот? Една девојка смислила топло...