Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Шивач/ки 25-06-2016

Стари зборови - ново значење

Со текот на времето, освен што ние растеме и се менуваме, се менуваат и значењата на некои од зборовите кои ги користиме секојдневно.

stari-zborovi-novo-znacenje-0001.jpg

На интересен начин се прикажани дел од нив и нивното сегашно значење:

Огледало – најважната справа во теретана.

Happy Hour – ситуација кога се будите еден час пред алармот и сфаќате дека имате уште толку за спиење.

Емајлиран – затрупан со електронска пошта.

Марихуана – трева која може да предизвика значително поголема среќа од детелинка со четири листа.

Пиперка – оној дел од полнета пиперка кој најчесто не се јаде.

Крај на светот – настан кој сега веќе традиционално се одржува на секои 3-4 години.

Клаустрофобија – страв од затворени простории. Си тргнал накај кафана и страв ти е да не е затворена.

Длабока пенетрација – кога снегот и покрај чизмите и двата пара чорапи успева да ти ги намокри нозете.

Хипнотизер – баба која ги загледува децата во автобус и се обидува со очи да им каже дека треба да и го отстапат местото.

Роденден – собирање годишни залихи на дезодоранси и гелови за туширање.

Вештачка интелигенција – плавуша која се фарба црна.

Оптимизам – кога ќе тргнеш на пазар со два кондоми во џеб. Никогаш не се знае што те чека...

Би можело да ве интересира:

Палевме Југо и одевме на Јадран - Како изгледаше летувањето на времето... Ќе се согласите, нема кој не ги памети летувањата од детството - тоа уникатно во...
Грижите испаруваат тогаш кога луѓето се смеат Се будам поспана, со чувство на мрзоволност. Уште еден ден во овој град со ...
Има ли во куферот уште малку место за моите спомени? Куферите ни се спакувани. Немо чекаат потпрени во аголот некој да ги земе и...