Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Оператор 27-02-2017
Оператор 27-02-2017


Моќни изреки кои ќе ви го насочат мозокот на правиот пат

За да го промените животот, мора да ги промените мислите. Мора да се ослободите од сопствените ограничувања. Само тогаш ќе добиете сила да се вивнете во височините на животот.

mokni-izreki-koi-ke-vi-go-nasocat-mozokot-na-praviot-pat-1.jpg

Оваа збирка од мудри и моќни изреки и цитати ќе ви ги насочи мислите кон правиот пат:

1. Прави добро и чувствувај се добро. Прави лошо и чувствувај се лошо. Толку е едноставно.

2. Ти си она што ќе направиш денес, не она што ќе кажеш дека ќе го направиш утре.

3. Ако никогаш не се борите за ништо, засекогаш ќе останете паднати на коленици.

4. Ако мислите како сите останати, тогаш не мислите.

5. Најнесреќните луѓе во светот се оние кои се грижат што ќе помислат другите.

6. Постои огромна доза на слобода која доаѓа кога ќе престанете работите да ги сфаќате лично.

7. Грижите им даваат големи сенки на малите работи.

8. Подобро е да не понудите изговор, отколку да нудите лоши изговори одново и одново.

9. За да добиете нешто што никогаш претходно не сте го имале, мора да направите нешто што никогаш претходно не сте го направиле.

10. Најтешката работа која мора да ја направите и правилната работа честопати се едното исто.

11. Храброст е да бидеш преплашен до смрт, а потоа да направиш чекор понатаму.

12. Тоа што не знаете точно каква иднина ве очекува е добра работа.

13. Моменталната радост никогаш не е вредна за долготрајна болка.

14. Трпението може да биде горко, но семките кои ќе ги посадите ќе израснат слатко овошје.

15. Работите кои вие ги земате здраво за готово, се нечија секојдневна молитва.

16. Животот не се состои во тоа да имаш големи имоти, туку во тоа да имаш неколку желби.

17. Вистинската твое богатство е онолкаво колку што ти ќе вредиш кога ќе ги изгубиш сите пари.

18. Успехот не е клучот до среќата. Среќата е клучот до успехот. Ако го сакаш тоа што го правиш, ќе бидеш успешен.

19. Бидете подготвени кога можностите ќе пристигнат. Среќа е кога подготовките и можностите ќе се пресретнат.

20. Среќата се здружува со оној кој се осмелува.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Што научив во 60 години: 15 правила за животот Сите ја знаеме изреката дека со годините доаѓа и искуството, па токму затоа мног...
Зачувајте го ова и прочитајте го секогаш кога сте лошо расположени Без оглед колку сте силни и верувате во себе во животот доаѓаат моменти кога има...
Легендарни мисли на славниот Карл Јунг: „Осудата не ве ослободува, ве ... Крал Густав Јунг можеме да го наречеме позитивен психолог и филозоф кој во секој...