Училиште од соништата


Училиште од соништата

uciliste-od-sonistata-povekjeНовиот училишен систем во Шведска ги елиминира класичните училници со цел да ја поттикне детската креативност и љубопитност. Компанијата „Витра“...


...која е сопственик на 30 училишта, смета дека учењето треба да се одвива во просторија која ќе наликува на камп, а неодамна го отворија и првото училиште со овој концепт – Телефонплан во Стокхолм.

Проектирано е од архитектонската компанија „Росан Бош“, и наликува на модерен креативен простор кој досега сме го виделе во канцелариите на Google, Facebook и останатите гиганти.

Додека седат на „остров“ децата можат да користат и лаптопи (кога работат самостојно), додека кога имаат тимска работа го користат просторот наречен „село“ во кој има куќички за групно работење.

Децата не се класично поделени во одделенија, туку во различни групи според нивоата на познавања.

uciliste-od-sonistata-1

uciliste-od-sonistata-2

uciliste-od-sonistata-3

uciliste-od-sonistata-4

Би можело да ве интересира:

Комични илустрации: Како ни изгледа светот кога сме несигурни во себе? Понекогаш секој од нас знае да се чувствува „глупаво“ и несигурно околу тоа како...
Хотел на Малдиви нуди батлер задолжен за совршени Инстаграм фотки на г... Опседнатоста со социјалните мрежи, особено Инстаграм, стана толку голема, што лу...
Најзгодниот затвореник ги покажа мускулите и тетоважите на шопинг во Б... Сигурни сме дека добро го паметите згодниот затвореник Џереми Микс кој во 2014-т...