Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Технолог 23-03-2017


5 „незначајни“ детали според кои другите ви го оценуваат карактерот

Сите често создаваме некакво мислење за некого според начинот на кој се облекува или неговата фризура.

5-neznacajni-detali-spored-koi-drugite-vi-go-ocenuvaat-karakterot-1.jpg

Меѓутоа ваквото мислење во многу случаи може да биде сосема погрешно.

Првиот впечаток е нешто кое секако го создаваме според изгледот и првиот контакт со личноста, но сепак тој не треба да биде оптоварен со предрасуди.

Ова се само 5 незначајни детали според кои ги оценуваме другите:

1. Бојата на облеката која ја носат

Жолтата боја пренесува енергија, среќа и желба за споделување; црната е знак за чувствителна и затворена личност; црвените нијанси се поврзуваат со цврст карактер додека белата боја се поврзува со чувство за практичност.

5-neznacajni-detali-spored-koi-drugite-vi-go-ocenuvaat-karakterot-2.jpg

2. Бојата и изгледот на обувките

Едно истражување покажало дека можеме да ги откриеме главните карактеристики на луѓето со точност од дури 90% едноставно гледајќи ги нивните обувки.

5-neznacajni-detali-spored-koi-drugite-vi-go-ocenuvaat-karakterot-3.jpg

3. Очите се огледало на душата

Директниот поглед и одржувањето на контакт со очите се поврзуваат со лојалност и доверба, додека отсуството од него често се знак на несигурност и желба да се сокрие нешто.

5-neznacajni-detali-spored-koi-drugite-vi-go-ocenuvaat-karakterot-4.jpg

4. Начинот на ракување

Ракувањето може да каже многу за личноста пред нас. Цврстото ракување се поврзува со доверба и цврст карактер, додека несигурниот стисок е карактеристичен за луѓе кои се чувствуваат неудобно и сакаат нештата да бидат направени на полесниот начин.

5-neznacajni-detali-spored-koi-drugite-vi-go-ocenuvaat-karakterot-5.jpg

5. Нокти - одраз на нашите навики

Едно истражување покажало дека дека луѓето кои ги гризат ноктите не само што се склони кон нервоза, иритабилност и вознемиреност, туку дека тие се и големи перфекционисти. 

Средените нокти зборуваат за тоа колкаво значење му придавате на одобрувањето од другите и колку сте посветени на личната нега.

5-neznacajni-detali-spored-koi-drugite-vi-go-ocenuvaat-karakterot-6.jpg

М. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Зошто историјата на тирани и диктатори постојано се повторува? Историјата цело време се повторува поради човечката природа. Гледајќи наназад, п...
Карактерот влијае на тоа како ја држите чашата за вино: Кој е вашиот н... Науката вели дека начинот на кој ја држите чашата со вино, индиректно го открива...
Пораки за среќа од една мајка, до сопругот и децата Животот понекогаш не е лесен, понекогаш нè учи на тешки лекции кои можеме да ги ...