Како некогаш изгледале познатите туристички знаменитости во светот?


Како некогаш изгледале познатите туристички знаменитости во светот?

Сите ги знаеме и сме навикнати на модерниот изглед на знаменитостите низ познатите градови на кои им се восхитуваме во живо или на фотографии.

kako-nekogash-izgledale-poznatite-turistichki-destinacii-vo-svetot-01.jpg

Сепак, тие не изгледале секогаш така. Некогаш биле сосема поразлични, што дури нема ни да ги препознаете.

Мало патување низ историјата преку фотографии:

Вестминстерска катедрала – Лондон, Велика Британија

kako-nekogash-izgledale-poznatite-turistichki-destinacii-vo-svetot-02.jpg

Црквата Света Софиja – Истанбул, Турција

kako-nekogash-izgledale-poznatite-turistichki-destinacii-vo-svetot-03.jpg

Нојшванштајн – Хоеншвангау, Баварија, Германија

kako-nekogash-izgledale-poznatite-turistichki-destinacii-vo-svetot-04_2.jpg

Версај (дворец) – Версај, Франција

kako-nekogash-izgledale-poznatite-turistichki-destinacii-vo-svetot-05.jpg

Петра – напуштен град, Јордан

kako-nekogash-izgledale-poznatite-turistichki-destinacii-vo-svetot-006.jpg

Колосеумот – Рим, Италија

kako-nekogash-izgledale-poznatite-turistichki-destinacii-vo-svetot-07.jpg

Маунт Рашмор – Јужна Дакота, САД

kako-nekogash-izgledale-poznatite-turistichki-destinacii-vo-svetot-08.jpg

Капитол – Вашингтон, САД

kako-nekogash-izgledale-poznatite-turistichki-destinacii-vo-svetot-09.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

6 трикови кои ќе ви заштедат време и нерви секој ден Сите знаеме да исечеме леб, да измешаме шеќер во кафе или да врземе врвки на пат...
Најжешкото од Инстаграм: Плејбој манекенка гола патува низ Америка Многу патувачки блогери објавуваат фотографии на социјалните мрежи од нивните ав...
10 илустрации кои покажуваат колку ви се менува животот по очилата за ... Видот го земаме здраво за готово, а е така важен дел од нашиот живот. Ова многу ...