Инстаграм блогерка обвинета дека споделува лажни фотки од патувања


Инстаграм блогерка обвинета дека споделува лажни фотки од патувања

Амелија Лиана, блогерка посветена на патувања, е обвинета дека споделува лажни фотографии од места кои не изгледаат така во реалноста.

poznata-blogerka-obvineta-deka-spodeluva-lazhni-fotografii-01.jpg

Ова го забележаа нејзините следбеници на Инстаграм кога сподели фотографија од неа направена во Рокфелер центарот во Њујорк, но на фотографијата не се гледа Кулата на слободата која инаку е дел од оваа глетка на Њујорк.

poznata-blogerka-obvineta-deka-spodeluva-lazhni-fotografii-04.jpg

poznata-blogerka-obvineta-deka-spodeluva-lazhni-fotografii-03.jpg

Ескпертите од The Times потврдија дека блогерката искористила стара фотографија од Њујорк и се „додала“ себеси со помош на компјутерска програма.

Другата фотографија која крена прашина е фотографијата од Амелија пред Таџ Махал. На оваа локација секогаш е преполно со туристи, но на фотографијата на Амелија нема ниту еден човек, а изменети се и некои други делови.

poznata-blogerka-obvineta-deka-spodeluva-lazhni-fotografii-05.jpg

poznata-blogerka-obvineta-deka-spodeluva-lazhni-fotografii-02.jpg

Мета на критики на нејзините следбеници на Инстаграм се и фотките на кои Амелија држи сладолед кој воопшто го нема да се купи на тие места.

poznata-blogerka-obvineta-deka-spodeluva-lazhni-fotografii-06.jpg

poznata-blogerka-obvineta-deka-spodeluva-lazhni-fotografii-07.jpg

Блогерката редовно споделува фотографии на кои може да се забележи дека има корекции или изгледаат нереално.

poznata-blogerka-obvineta-deka-spodeluva-lazhni-fotografii-08.jpg

poznata-blogerka-obvineta-deka-spodeluva-lazhni-fotografii-09.jpg

poznata-blogerka-obvineta-deka-spodeluva-lazhni-fotografii-10.jpg

Амелија изјави дека обвинувањата се невистинити и дека никогаш немала цел да им прикаже нешто лажно на нејзините верни следбеници.

M. В. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Места низ светот со најубави изгрејсонца Изгрејсонцата се магични. Во моментот кога се буди денот, боите на природата се ...
И ние сме луѓе - доктори кои спијат на работното место (фото) Еден блогер објавил неколку фотографии од вработена во болница која заспала доде...
Најжешкото од Инстаграм: Плејбој манекенка гола патува низ Америка Многу патувачки блогери објавуваат фотографии на социјалните мрежи од нивните ав...