Вирален математички проблем: Кое е решението?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Монтери 20-10-2017
Лимар 20-10-2017
Продавач 20-10-2017


Вирален математички проблем: Кое е решението?

Логичките тестови и загатки се дизајнирани со цел да ни го збунат мозокот и да нè натерат да бараме нови начини за најдеме решение на проблемот. Така и овој вирален математички проблем кој го во последно време го гледаме секаде онлајн не е исклучок на правилото. Проблемот бара од учесниците да размислуваат надвор од границите, затоа што постојат два точни одговори.

viralen-matematicki-problem-koe-e-reshenieto-01.jpeg

Овој математички проблем не е толку едноставен како што изгледа, затоа и стана толку вирален. Иако обично постои еден одговор на ваквите прашања, овој проблем има две решенија што поткнува голема дебата насекаде низ светот.

Според Дејли Мејл, само еден од 1.000 луѓе може да го најде вториот одговор на прашањето. Дали вие сте еден од тие?

viralen-matematicki-problem-koe-e-reshenieto-02.jpeg

Одговорите се кријат на следната страна...Би можело да ве интересира:

Квиз со снегулки: Кои се вашите силни страни? Снегулките се како магични кристали. Ретко ќе најдете две исти снегулки и во тоа...
Есенски квиз: Кој рецепт за зимница да го пробате годинава? Мирисот на печени пиперки уште малку ќе ни стане секојдневие, па ако и вие сте д...
Одговорот ви зависи од карактерот: Кој човек е најбогат? Сите го проценуваме човекот на база на физичкиот изглед, сакале ние да признаеме...