Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Адвокат 26-04-2017
Ѕидар 26-04-2017


Запознајте ја Пам Пам - белото минијатурно маче со различни очи

Запознајте се со Пам Пам, малата мачка со магичен поглед. Но, внимавајте! Не се препорачува да ја гледате предолго во очи, постои „опасност“ да се заљубите во неа.

pem-pem-e-tuka-vnimavajte-da-ne-se-zaljubite-2.jpg

Причината поради која очињата на малата Пам Пам се во ваква состојба се нарекува хетерохромија иридис.

Поконкретно станува збор за абнормалности во ирисот кои предизвикуваат различна боја на очите. Сегменталната хетерохромија пак предизвикува појава на различни бои во истото око.

Ваквата состојба може да биде предизвикана при оплодување на крвни сродници, а исто така се пренесува и како генетско наследство. За некои раси, како турската ангорка, хетерохромијата е пожелна појава која одгледувачите се обидуваат да ја одржуваат како еден тип на традиција.

Наследената хетерохромија иридис е безопасна и таа може да се сретне како кај животните, така и кај луѓето.

Во продолжение погледнете ја зашеметувачката убавина на мачето Пам Пам:

С. У. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Колку е различен светот низ очите на животните? Ако мислите дека сите го гледаме светот низ исти очи - не сте свесни колку греши...
Зошто треба да му дозволите на кучето да спие со вас? Со години наназад постои дилемата дали да му дозволите на кучето да ја дели пос...
Фотки кои ја прикажуваат приврзаноста на мајките и децата во животинск... Велат не постои посилна врска од таа меѓу мајката и нејзините деца. Многумина ќе...