Техника од 2 минути со која ќе имате рамен стомак каков што посакувате


Техника од 2 минути со која ќе имате рамен стомак каков што посакувате

Сите знаеме колку е тешко да се ослободите од вишокот масти, посебно ако се наталожени во делот на абдоменот.

tehnika-od-2-minuti-so-koja-ke-imate-ramen-stomak-kakov-sto-posakuvate-1.jpg

Ако немате брз метаболизам и ниту една диета не ви помага, обидете се со оваа лесна и кратка техника која ветува решавање на проблемот.

Се работи за масажа која треба да ја правите секој ден по двапати. Има за цел да направи внатрешни вежби и раздвижувања во стомакот и помага при детоксикацијата.

Разберете дека оваа метода не е магија и сама по себе ќе направи стомакот да исчезне, туку треба да ја комбинирате со соодветна исхрана и активности. Од лежење на каучот и масирање, нема да го намалите обемот.

Избегнувајте да ја користите оваа техника ако:

  • Штотуку сте изеле обемен оброк
  • Ако имате воспаление на мочните канали или камења во бубрезите
  • Ако сте бремени
  • Ако имате хипертензија, односно висок крвен притисок
  • Ако имате хернија (кила)

Инструкции:

Легнете на грб, на рамна површина.

Загрејте ги рацете триејќи ги една од друга.

Ставете една рака на папокот.

Почнете нежно да притискате и да правите кругови во насока на стрелките од часовникот, околу папокот. Потоа постепено зголемувајте ги круговите. Секој круг треба да го правите од 1 до 2 секунди.

Правете го ова 2 минути, односно направете околу 40-50 кругови.

Важно е стомакот да ви биде загреан додека ја правите масажата.

tehnika-od-2-minuti-so-koja-ke-imate-ramen-stomak-kakov-sto-posakuvate-2.jpg

Дополнителни придобивки од оваа техника се подобрување на циркулацијата, поттикнување на метаболизмот и подобрување на варењето.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

3 минути пред спиење: Едноставни вежби за слаби и затегнати нозе Како што досега ви е познато, вежбањето треба да биде редовно, без разлика колку...
Совети од поранешниот личен тренер на Дејвид Бекам: Како до идеална фи... Теган Хајнинг, поранешниот личен тренер на Дејвид Бекам и уште многу други не то...
11 минути вежби, за тело како на Кендал Џенер (видео) Манекенката ја сподели тајната на добриот изглед, објавувајќи кусо видео со нејз...