7 пара женски, летни чевли кои ги повредуваат нозете


7 пара женски, летни чевли кои ги повредуваат нозете

Лето – одлично време за модни екперименти, кои вклучуваат нови модели на чевли во весели бои и од полесни материјали.

7-para-zenski-letni-cevli-koi-gi-povreduvaat-nozete-001.jpg

Сепак, она на што често забораваме е здравјето и влијанието кое тие чевли го имаат врз нашето тело и нашите нозе.

Затоа ви претставуваме 7 најопасни типови на летни чевли, за чии негативности вреди да знаете пред да се повредите:

Ниски, рамни патики

Можни се повреди на коленото, доколку површината е многу рамна. Ако веќе купувате рамни патики, обидете се да бидат ортопедски.

7-para-zenski-letni-cevli-koi-gi-povreduvaat-nozete-1.jpg

Кломпи на штикла

Најголемата негативност е нестабилноста.

7-para-zenski-letni-cevli-koi-gi-povreduvaat-nozete-2.jpg

Еспадрили

Нозете не добиваат доволна потпора и стабилност заради лесниот материјал. Еден погрешен чекор може да биде опасен.

7-para-zenski-letni-cevli-koi-gi-povreduvaat-nozete-3.jpg

Апостолки и римјанки

Недоволна потпора на стапалото и ногата, нула заштита од повреди и зголемен ризик за ранички и плускавци заради триењето.

7-para-zenski-letni-cevli-koi-gi-povreduvaat-nozete-4.jpg

Шпиц штикли

Попречена циркулација во прстите на нозете и неприродната положба на стапалата може да доведат до болки и повреди.

7-para-zenski-letni-cevli-koi-gi-povreduvaat-nozete-5.jpg

Балетанки

Претерано рамна површина без потпора која може да ги повреди колената, колковите и грбот. Повторно обидете се со ортопедски модел.

7-para-zenski-letni-cevli-koi-gi-povreduvaat-nozete-6.jpg

Платформи

Ако често носите платформи ризикувате да си ги деформирате стапалата и да ги повредите мускулите на нозете.

7-para-zenski-letni-cevli-koi-gi-povreduvaat-nozete-7.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Женски прирачник за добар изглед: Кој модел на чевли со каква облека о... Иако сите мислат дека жените не може да згрешат кога се работи за чевли, сепак н...
15 тајни како секогаш да бидете „скапо“ облечени, без да потрошите ден... Секоја девојка сака да се облекува така секојпат да изгледа гламурозно со стил и...
Прирачник со трикови: Како да одберете чевли во кои нозете нема да ве ... Да најдете убави и удобни чевли е најголемиот предизвик, посебно ако сте жена......