10 најбезбедни земји во светот


10 најбезбедни земји во светот

Глобалниот индекс на мир (GPI) го мери мирот низ земјите во светот според 23 квалитативни и квантитативни индикатори.

10-najbezbedni-zemji-vo-svetot-01_copy.jpg

Во изминатата година, Институтот за економија и мир ги мереше безбедноста и мирот во 163 земји.

Резултатите покажуваат дека земјите каде во претходните години владеел мир, успеале да се искачат дури и повисоко на скалата, додека оние со послаби резултати паѓаат уште пониско.

Најопасните земји според овој индекс се Сирија, Јужен Судан и Ирак, додека листата на најбезбедни земји изгледа вака:

10. Словенија

Сместена помеѓу Алпите и Јадранското море, оваа земја е позната низ светот по ски ресортите, глацијалните езера и прекрасните пештери. Главниот град Љубљана беше прогласен за Европски зелен главен град за 2016 година, за грижата кое населението ја посветува на зачувување на природата.

10-najbezbedni-zemji-vo-svetot-02

9. Јапонија

Земјата на изгрејсонцето е главна дестинација за многу туристи. Карактеристичната храна, култура и архитектура се работите кои со сигурност ќе ве воодушеват.

10-najbezbedni-zemji-vo-svetot -03 copy

8. Канада

Извонредниот спој на многу различни култури, како и недопрената природа се главните адути на оваа земја. Имајќи го предвид фактот дека е една од најбогатите земји на светот, не треба да нè чуди тоа што високо котира и на оваа листа.

10-najbezbedni-zemji-vo-svetot-04

7. Швајцарија

Љубителите на зимските спортови ја нарекуваат рај на Земјата, а штом еднаш ја посетите, бидете сигурни дека ќе се вљубите во живописните планини, ледничките езера, средновековните градови и фасцинантните цркви.

10-najbezbedni-zemji-vo-svetot-05

6. Република Чешка

Средновековната убавина на Прага, надополнета со богатата историја и традиција се нешто кое ја прави Чешка една од омилените дестинации на туристичките мапи.

10-najbezbedni-zemji-vo-svetot-06

5. Португалија

Прекрасните плажи, вкусната храна и одличното вино, се повеќе од доволна причина да сакате да откриете уште што сè оваа земја има да понуди.

10-najbezbedni-zemji-vo-svetot-07

4. Нов Зеланд

Ако сте личност со авантуристички дух и би сакале да пробате спортови како банџи, нуркање и скијање на вода, Нов Зеланд е земјата која може да ги исполни сите ваши соништа.

10-najbezbedni-zemji-vo-svetot-08

3. Австрија

Земјата на Моцарт и Штраус е одлична туристичка дестинација за секој период од годината. Прекрасната архитектура на Виена, надополнета со луксузните скијачки ресорти на Алпите, се причина што таа е омилена како меѓу обичните луѓе, така и меѓу познатите ѕвезди од шоу бизнисот.

10-najbezbedni-zemji-vo-svetot-09

2. Данска

Освен тоа што оваа земја речиси секогаш високо котира на листата на најбезбедни земји, нејзините жители се исто така прогласени и за најсреќна и најдолговечна нација на светот.

10-najbezbedni-zemji-vo-svetot-10

1. Исланд

Веќе шеста година по ред, на врвот на Глобалниот индекс на мир се наоѓа Исланд. Земјата нема ниту своја армија, разбојништвата се вистинска реткост, а полицајците не носат пиштоли.

10-najbezbedni-zemji-vo-svetot-11

М. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

35 патувања кои треба да ги остварите со својот партнер во текот на жи... Нема појасен индикатор за квалитетот на врската од заедничко патување со партнер...
Мојот престој во храм на Кришна: „Молзев крави и се грижев за градинат... По двонеделно талкање низ автопатите низ Холандија и Белгија, конечно отседнав д...
1 ден минат во Мумбаи е еднакво на 100 испушени цигари: 15 неверојатни... Имаат најмала стапка на разводи во светот и тони и тони злато, но загаденоста им...