Во јули во Бразил, во март на Сицилија: Lonely Planet открива во кој месец каде да патувате

Одбирањето на следната дестинација не би требало да зависи само од цените. Внимателно треба да ја проучите сезоната и што точно се случува таму во периодот кога патувате.

vo-juli-vo-brazil-vo-mart-na-sicilija-lonely-planet-otkriva-vo-koj-mesec-kade-da-patuvate-1.jpg

Сигурно не сакате да дадете мало богатство за авионскиот лет и сместувањето, а да не доживеете ништо освен хотелската соба.

Lonely Planet состави листа со предлози за секој месец:

Јануари

Уганда, Флорида, Швајцарија, Сиднеј, Словенија, Керала во Индија, Гренада, Хоншу во Јапонија, Гватемала и Антарктичкиот Полуостров.

vo-juli-vo-brazil-vo-mart-na-sicilija-lonely-planet-otkriva-vo-koj-mesec-kade-da-patuvate-2.jpg

Февруари

Ибица, Гамбија, Мичоакан во Мексико, околу Индискиот Океан, Камбоџа, Сингапур, Хаити, Венеција и Квебек.

vo-juli-vo-brazil-vo-mart-na-sicilija-lonely-planet-otkriva-vo-koj-mesec-kade-da-patuvate-3.jpg

Март

Сицилија, Кипар, Јужна Африка, Тирол во Австрија, Малдиви, Чиле, Костарика, Банф во Канада, Савана во САД, Шри Ланка, Малезија и Тринидад и Тобаго.

vo-juli-vo-brazil-vo-mart-na-sicilija-lonely-planet-otkriva-vo-koj-mesec-kade-da-patuvate-4.jpg

Април

Панама, Филипини, Хоукс Бег во Нов Зеланд, на Алпите, на езерото Дистрикт, Белизе, Мелбурн, Брисел, Непал, Св. Луција и Андалузија во Шпанија.

vo-juli-vo-brazil-vo-mart-na-sicilija-lonely-planet-otkriva-vo-koj-mesec-kade-da-patuvate-5.jpg

Мај

Бермуди, Самоа, Мароко, Перу, Корнвол, Северниот Остров на Нов Зеланд, Лоара во Франција, Израел, Прага, Куба, Јужна Намибија и на брегот Амалфи во Италија.

vo-juli-vo-brazil-vo-mart-na-sicilija-lonely-planet-otkriva-vo-koj-mesec-kade-da-patuvate-6.jpg

Јуни

Гренланд, Јамајка, Иран, Сардинија, Кејп Код, Лисабон, Јосемити, Бора Бора, Канада Карпестите Планини, Замбија и Руанда.

vo-juli-vo-brazil-vo-mart-na-sicilija-lonely-planet-otkriva-vo-koj-mesec-kade-da-patuvate-7.jpg

Јули

Монголија, Алјаска, Јапонија, Занзибар, Хималаите, Азорските Острови, Антигва или Шварцвалд во Германија.

vo-juli-vo-brazil-vo-mart-na-sicilija-lonely-planet-otkriva-vo-koj-mesec-kade-da-patuvate-8.jpg

Август

Исланд, Замбија, Малави, Софија Бугарија, Ко Самуи во Тајланд, Берлин, Нова Шкотска во Канада, Шведска, Еквадор, вински регион Шампањ во Франција, Турција и Папуа Нова Гвинеја.

vo-juli-vo-brazil-vo-mart-na-sicilija-lonely-planet-otkriva-vo-koj-mesec-kade-da-patuvate-9.jpg

Септември

Патот на свилата во централна Азија, Коста Брава, Тибет, Грузија, Јужна Кореја, Јужна Африка, Прованса, Аризона, Вермонт и Суматра и Јава во Индонезија.

vo-juli-vo-brazil-vo-mart-na-sicilija-lonely-planet-otkriva-vo-koj-mesec-kade-da-patuvate-10.jpg

Октомври

Фиџи, Сејшели, Словачка, Лион, Боливија, Коста Верде во Бразил, Ново Мексико, шкотскиот Хајленд, Њујорк и Тајван.

vo-juli-vo-brazil-vo-mart-na-sicilija-lonely-planet-otkriva-vo-koj-mesec-kade-da-patuvate-11.jpg

Ноември

Никарагва, Кајмански Острови, на планините Симиен во Етиопија, Костарика, Токио и Хоншу, Јужна Африка, Орегон, Непал, Данидн во Нов Зеланд, Рука во Финска и Хонг Конг.

vo-juli-vo-brazil-vo-mart-na-sicilija-lonely-planet-otkriva-vo-koj-mesec-kade-da-patuvate-12.jpg

Декември

Свети Винсент и Гренадини, Андаманските Острови, Лаос, Сенегал, Сан Себастијан, Микронезија и Тенерифе.

vo-juli-vo-brazil-vo-mart-na-sicilija-lonely-planet-otkriva-vo-koj-mesec-kade-da-patuvate-13.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 места во Грција кои не сте навикнати да ги гледате со снег Грција обично ни е асоцијација за одмор, песочни плажи и тиркизно море, но ладни...
12 тајни како патувањето со авион да биде поудобно Ако сакате да патувате низ светот и тоа го правите со авион и долги летови, тога...
15-те најубави плажи во Европа за лето 2016 Секое лето си фантазираме како би било да се најдеме на некоја од најубавите пес...