Топ дестинација за посета во 2017-та: Исланд


Топ дестинација за посета во 2017-та: Исланд

Исланд - островска земја близу Северниот пол за која ретко кој помислува како на дестинација за посета.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-01.jpg

Но, полека оваа земја станува популарна туристичка атракција, посебно нејзиниот главен град, Рејкјавик.

Од ледени глечери до вулкански пустини, еве зошто треба да го посетите Исланд оваа година:

1. Во 2015-та година Исланд беше посетен од вкупно 1.289.140, посебно неверојатен број ако земете предвид дека во оваа земја живеат само 330.000 луѓе.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-1.jpg

2. Многу од овие посетители доаѓаат на Исланд за да уживаат во Поларната светлина, што веројатно ќе биде и првата работа која и вие ќе сакате да ја доживеете.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-2.jpg

3. Хотелот „Ion Adventure“ е специјално креиран за да уживате токму во оваа природна неверојатна појава.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-3.jpg

4. Секако, ниту едно патување до Исланд не би било комплетно, ако не ја посетите сината лагуна - геотермалната бања која има лековити води. Ова е една од најпосетените туристички атракции на Исланд.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-4.jpg

5. Но, од неодамна, оваа земја е почесто посетувана заради тоа што се појавува во „Game of Thrones“. Поточно, селото Вик, најјужното селце на Исланд.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-5.jpg

6. На Исланд можете да уживате во магичните црни песочни плажи.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-6.jpg

7. Оваа година ќе се отвори и „LAVA“, музеј посветен на вулканите и земјотресите. Во самиот музеј ќе бидат вклучени неколку атракции меѓу кои и симулатор на земјотреси и платформа за гледање на трите вулкани: „Eyjafjallajökull“, „Katla“ и „Hekla“.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-7.jpg

8. Оваа земја нуди уникатни пејзажи - масивни простори исполнети со вулкани и вулкански кратери.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-8.jpg

9. Ама истовремено и прекрасни водопади, поточно илјадници водопади распространети низ целата земја.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-9.jpg

10. „Skógafoss“ е најголемиот водопад. Некои велат дека позади него се крие огромно богаство.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-10.jpg

11. Исланд, исто така, е и место каде се наоѓа еден од најинтересните патишта кој го заобиколува целиот остров. Долг е 830 километри.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-11.jpg

12. Токму овој пат е еден од најдобрите начини да ги погледнете сите типови на пејзажи на Исланд кои имаат едно нешто заедничко - изгледаат како да се од друга планета.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-12.jpg

13. Како на пример, глечерската лагуна „Jökulsárlón“ која можете да ја истражувате и со брод.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-13.jpg

14. Или неверојатните црни песочни плажи на кои можете да направите неверојатни фотографии.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-14.jpg

15. Во „Hverir“ можете да пешачите по џиновско геотермално поле.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-15.jpg

16. А, во „SIlfra“ да нурнете помеѓу два континенти.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-16.jpg

17. Исто така, можете да прошетате и до кристалните пештери на глечерот „Vatnajökull“.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-17.jpg

18. Малиот остров не е ништо друго отколку хармонија меѓу вулканските пустини и глечери, како на пример „Landmannalaugar“.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-18.jpg

19. Шарениот главен град на оваа земја изгледа како од бајка.

20-fotografii-zaradi-koi-kje-posakate-da-go-posetite-island-vo-2017ta-19.jpg

20. Сè уште не сте убедени дека треба да го посетите ова прекрасно место? Погледнете го и ова видео за мотивација:

 Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 причини зошто да ја посетите Франција во зима Доколку планирате да ја посетите Франција, зимскиот период е одличен за оваа дес...
Каде во 2017-та? Предлог дестинации за вашата листа Париз? Прага? Ако сте страсен патник и авантурист, тогаш сигурно веќе сте имале ...
Топ 10 плажи со црн песок Сите сме виделе прекрасни плажи кои ни го oдземаат здивот со својата необична уб...