7 проблеми со кожата и косата кои се решаваат со кафе


7 проблеми со кожата и косата кои се решаваат со кафе

Кафето на сите ни користи за расонување, уживање, будење... Но, покрај тоа, кафето има и неколку други помалку познати намени.

7-probelmi-so-kozata-i-kosata-koi-mozete-da-gi-reshite-so-kafe-01.jpg

Пример, кафето може успешно да се бори со неколку проблеми со кожата и косата:

1. Против губење на косата

Измешајте 2 лажици мелено кафе со 100ml загреано маслиново масло. Маската нанесете ја на мокра коса и оставете ја 30 минути пред да ја измиете со шампон. Маската доволно е да ја ставате еднаш до двапати неделно околу 12 пати и да забележите промени во растот. Исто така, важно е да знаете дека светлата коса може да потемни.

7-probelmi-so-kozata-i-kosata-koi-mozete-da-gi-reshite-so-kafe-1.jpg

2. Против дуење под очите

Измешајте смеса од ½ мелено кафе, ½ кокосово масло и неколку капки вода. Нанесувајте ја под очите, оставете ја да стои неколку минути, а потоа измијте ја со млака вода.

7-probelmi-so-kozata-i-kosata-koi-mozete-da-gi-reshite-so-kafe-2.jpg

3. Против суви испукани усни

Измешајте смеса од ½ мелено кафе и ½ мед. Оставете ја да отстои околу 30-ина секунди, а потоа избришете ја со памукче.

7-probelmi-so-kozata-i-kosata-koi-mozete-da-gi-reshite-so-kafe-3.jpg

4. Против црнки на лицето

Измешајте 2 лажици мелено кафе и 2 лажици рендан пармезан. Со смесата масирајте ја кожата околу 2 минути. Оставете ја да отстои уште 10 и потоа премијте ја со млака вода.

7-probelmi-so-kozata-i-kosata-koi-mozete-da-gi-reshite-so-kafe-4.jpg

5. Против мрсна кожа

Измешајте 1 лажица мелено кафе и 1 лажица јогурт. Оставете ја смесата на лице околу 1 до 2 минути и потоа премијте ја со млака вода.

7-probelmi-so-kozata-i-kosata-koi-mozete-da-gi-reshite-so-kafe-5.jpg

6. За враќање на бојата на кожата

Измешајте една лажица мелено кафе со малку кисело млеко и едно јајце. Откако ќе добиете хомогена смеса нанесете ја како маска и оставете да отстои околу 15 минути, а потоа премијте го лицето со млака вода.

7-probelmi-so-kozata-i-kosata-koi-mozete-da-gi-reshite-so-kafe-6.jpg

7. Против целулит

Измешајте мелено кафе со иста количина на сол и неколку капки маслиново масло. Масирајте ја кожата со кружни движења. Постапката треба да се повторува еднаш до двапати неделно. 

7-probelmi-so-kozata-i-kosata-koi-mozete-da-gi-reshite-so-kafe-7.jpg

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

9 тајни кои жените со беспрекорна кожа никогаш нема да ви ги кажат Младата и негувана кожа не е дар на природата. Таа се стекнува со соодветни рути...
43 тајни за убавина кои пркосат на времето и трендовите За многу жени, добриот изглед е клучен квалитет со кој оставаат позитивен впечат...
Паметни трикови за разубавување со кои ќе изгледате прекрасно секој де... Секоја девојка сака да изгледа совршено без оглед дали се работи за некоја свече...