Диета со половина лимон дневно

Вашето тело бара внесување на здрава храна и редовни вежби за да ги намалите килограмите на здрав и сигурен начин.

dieta-so-polovina-limon-dnevno

Но, за губење на килограмите потребно е здраво варење на храната за калориите да се потрошат, а телото да ги искористи вредните супстанци од храната. Ако вашиот систем за варење не функционира како што треба, повеќето обиди за слабеење ќе бидат многу побавни.

Сокот од лимон има висока концентрација на лимонска киселина која го стимулира системот за варење и помага при намалување  на дејството на јаглените хидрати.

Чекор 1
Исечете го лимонот на половина и исцедете ја половината во чаша од 2.5 dl. Додајте вода на собна температура. Собната температура е важна затоа што значи дека вашето тело нема да вложи дополнителен напор за загревање на сокот и може да започне веднаш со варење на лимонадата. Колку е постудена водата ќе треба подолго време за да започне варењето.

Чекор 2
Добро измешајте ја лимонадата во чашата и испијте ја чашата одеднаш. Важно е лимонадата да ви биде првата работа која ќе ја испиете наутро бидејќи така ќе има најдобро дејство.

Чекор 3
Втората половина од лимонот завиткајте ја во пластична фолија и ставете ја во фрижидер за наредното утро.

Чекор 4
Секое утро напијте се незасладена лимонада според рецептот, пред појадокот. На тој начин вашиот метаболизам ќе започне пред да внесете калории во организмот.

Добро е да се знае: Лимонадата сама нема да доведе до поголеми резултати. Таа го забрзува губењето на килограми, но само ако помалку јадете и повеќе се движите.

Би можело да ве интересира:
4 необични начини за нега на зимските чизми4 необични начини за нега на зимските чизми...
Иако оваа зима е неверојатно блага, наше омилено парче облека секако се чизмите во сите облици - вис...
Заборавете на таблетите: Излечете ја настинката со овие 3 народни рецептиЗаборавете на таблетите: Излечете ја настинката со овие 3 народни рецепти...
Таблетите и хемиските прашаци со аналгин, парацетамол и вештачки витамин Ц не секогаш е најдобриот и...
Со драстичната трансформација ги шокираше своите родители (видео)Со драстичната трансформација ги шокираше своите родители (видео)...
Лукас Ирвин е младо момче кое изминатава година напорно работело на себе, а и на божиќниот подарок к...