Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Адвокат 26-04-2017
Ѕидар 26-04-2017


Постапка со лажичка со која ќе си го проверите здравјето за 1 минута

Сите знаеме колку е важно редовното следење на нашата здравствена состојба.

postapka-so-lazicka-so-koja-ke-si-go-proverite-zdravjeto-za-1-minuta-1.jpg

Но, исто така, факт е дека само малкумина прават редовни систематски прегледи на своето тело.

Повеќето од нас живеат според правилото „Ако не ме боли ништо, зошто би одел на лекар?“

Ако и вие сте дел од оваа група, следниoт едноставен трик ќе ви каже многу за вашето здравје без воопшто да морате да се појавите во лекарската ординација.

1. Земете лажица и поминете со неа по површината на јазикот.

2. Ставете ja лажицата во проѕирна кеса и поставете ја на светлина: сонце или столна ламба.

3. По една минута проверете ја лажицата.

postapka-so-lazicka-so-koja-ke-si-go-proverite-zdravjeto-za-1-minuta-2.jpg

Ако на неа нема никакви дамки и нема непријатен мирис од кесата тогаш немате никакви здравствени проблеми.

Доколку забележите непријатен мирис, тоа укажува на:

  • Проблеми со белите дробови или стомакот – доколку мирисот е остар
  • Проблеми со дијабетес – ако мирисот е сладок
  • Проблеми со бубрезите – доколку мирисот потсетува на амонијак

Доколку забележите наслаги, тоа укажува на:

  • Неправилна функција на тироидната жлезда – бела или жолта боја
  • Бронхитис, лоша циркулација, висок холестерол – виолетова
  • Респираторна инфекција – бела
  • Проблеми со бубрезите – портокалова

М. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

9 сигнали од телото кои треба да ги сфатите сериозно Телото е најкомплицираната машинерија која постојано ни испраќа сигнали кога нек...
12 непријатни физички проблеми со телото и како да се ослободите од ни... Прашајте било кого и со сигурност ќе добиете некоја жалба околу изгледот на нивн...
Како да се ослободите од главоболката ако немате апче? Кога имате ужасна главоболка, ама немате апче при рака, можете сами да си помогн...