Што содржи совршен оброк?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Rabota od doma 20-10-2017
Монтери 20-10-2017
Лимар 20-10-2017


Што содржи совршен оброк?

sto-sodrzi-sovrsen-obrok-povekjeСовршен сооднос на житарки, зеленчук, протеини, вода и млечни производи е прикажана на илустрацијата на американската Агенција...


...за земјоделство, која ја замени познатата пирамида за правилна исхрана.

Промените се очигледни и во содржината на чинијата поделена на 4 дела.

sto-sodrzi-sovrsen-obrok

Поедноставениот приказ вклучува црвено поле за овошје, зелено за зеленчук, портокалово за житарки и виолетово за протеини, додека на посебна мала чинија се сместени млечните производи означени со сина боја.

За разлика од поранешната пирамида, новите препораки содржат категорија протеини, со што се истакнува дека постојат и други извори на протеини освен месо.

Би можело да ве интересира:

6 вкусни смутија за супер енергични утра Секој од нас барем еднаш во денот се пожалил на недостаток од енергија. Брзото с...
Прекумерната употреба на овие 11 козметички производи е опасна по ваше... Сè што е претерано – не чини. Слично како со накитот и шминката, тоа важи и за п...
9 совети заради кои никогаш повеќе нема да настинете од студеното врем... Имаме добри вести за сите оние кои често настинуваат во есен и зима кога надвор ...