На гости кај Моника: Семејна куќа во Охрид во далматински стил со 1.000м2 камен и млади дрвца маслинки (фото)

Кога сме кај кујната, мојата цел беше минимализам, да ја направам што поедноставна за да не доминира во просторот бидејќи е во истата просторија со дневната соба.

На островот се наоѓаат мијалникот и апаратите за домаќинство, рерната, шпоретот и машината за садови, додека другиот дел на кујната е искористен за кафемат, микро, фрижидер, садови и сл. Сето тоа е скриено во модуларниот систем на елементите.

na-gosti-kaj-monika-semejna-kukja-vo-ohrid-vo-dalmatinski-stil-so-1-000m2-kamen-i-mladi-drvca-maslinki-foto-08.jpg

na-gosti-kaj-monika-semejna-kukja-vo-ohrid-vo-dalmatinski-stil-so-1-000m2-kamen-i-mladi-drvca-maslinki-foto-12.jpg

Пред гостинскиот тоалет се поставени големи гардеробери од двете страни. Мислам дека на дизајнерка никогаш не ѝ се доволно гардеробери во домот.

na-gosti-kaj-monika-semejna-kukja-vo-ohrid-vo-dalmatinski-stil-so-1-000m2-kamen-i-mladi-drvca-maslinki-foto-14.jpg

na-gosti-kaj-monika-semejna-kukja-vo-ohrid-vo-dalmatinski-stil-so-1-000m2-kamen-i-mladi-drvca-maslinki-foto-13.jpg

Детската соба е со ѕидови со светла нијанса на крем боја за да делува смирувачки на нашата ќеркичка, цртежите во рамките се дело на мама, а креветот, плакарот и делот за пресоблекување се направени од чисто буково дрво.

na-gosti-kaj-monika-semejna-kukja-vo-ohrid-vo-dalmatinski-stil-so-1-000m2-kamen-i-mladi-drvca-maslinki-foto-11.jpg

na-gosti-kaj-monika-semejna-kukja-vo-ohrid-vo-dalmatinski-stil-so-1-000m2-kamen-i-mladi-drvca-maslinki-foto-21.jpg

Во спалната соба најголем дел заземаат гардероберите. Креветот е многу висок со што имаме чувство на масивност и сигурност.

И од собата дирекно се излегува во задниот двор од куќата.

na-gosti-kaj-monika-semejna-kukja-vo-ohrid-vo-dalmatinski-stil-so-1-000m2-kamen-i-mladi-drvca-maslinki-foto-16.jpg

Се надеваме дека до крајот на оваа сезона ќе ги завршиме и надворешните зафати околу куќата.“

na-gosti-kaj-monika-semejna-kukja-vo-ohrid-vo-dalmatinski-stil-so-1-000m2-kamen-i-mladi-drvca-maslinki-foto-05.jpg

na-gosti-kaj-monika-semejna-kukja-vo-ohrid-vo-dalmatinski-stil-so-1-000m2-kamen-i-mladi-drvca-maslinki-foto-06.jpg

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

Симона Симионова | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

На гости кај Ангела: Стан од 60m2 во Капиштец, со кујна во пастелно зелена боја и уникатни декорации... „Како архитект секогаш сум инспирирана од геометријата и модерната уметност на п...
На гости кај Валентина: Стан во Прилеп од 89m2 со многу огледала и семејни спомени (фото) „Во овој стан живеам 18 години и досега сум го преуредила че...
На гости кај Никола: Стан во Скопје со Halloween украси, „направи сам“ камин и многу цвеќиња (фото) „Скоро секоја сезона подготвувам по еден настан. Така оваа есен подготовките беа...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg