7 причини зошто да ја гледате хит мини серијата Чернобил
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Оператор 06-12-2019
Продавач 06-12-2019


7 причини зошто да ја гледате хит мини серијата Чернобил

Серијата прави да ви се смрзне крвта во вените, да не можете да спиете и со денови да читате на интернет за оваа нуклеарна катастрофа.

7-prichini-zoshto-da-ja-gledate-hit-mini-serijata-chernobil-01.jpg

Серијата „Чернобил“ има одличен рејтинг на IMDb и со неа инстантно се опседнаа луѓето ширум светот.

Зошто треба да ја гледате и вие:

Презентира реални настани

5-те епизоди од по 1 час говорат за најголемата нуклеарна катастрофа на светот од 26-ти април 1986.

Никој со сигурност не може да тврди што точно се случило таа ноќ, а креаторите на серијата долго време проучувале материјали од катастрофата. Во серијата некои ситни работи не се точни, но големата слика е таа.

7-prichini-zoshto-da-ja-gledate-hit-mini-serijata-chernobil-02.jpg

Тешката работа на одличната екипа

Режисерот и целата екипа напорно работеле за да постигнат чувство на реалност во сè што се случуваше во серијата и од разговори со научници до интервјуа со луѓе кои живееле во поранешниот Советски сојуз, со години се правеле подготовки.

7-prichini-zoshto-da-ja-gledate-hit-mini-serijata-chernobil-03.jpg

Добар избор на актери

7-prichini-zoshto-da-ja-gledate-hit-mini-serijata-chernobil-04.jpg

Одличен звук кој прави да верувате во реалноста на случувањата

7-prichini-zoshto-da-ja-gledate-hit-mini-serijata-chernobil-05.jpg

Автентична атмосфера

Снимано е во Литванија и Украина, а дури и во центарот на Киев биле блокирани улици за снимање на некои сцени.

На крајот една сцена дури е снимана во самиот Припјат, онака како што изгледа денес.

7-prichini-zoshto-da-ja-gledate-hit-mini-serijata-chernobil-06.jpg

Внимание на деталите

Луѓе кои пораснале во Советскиот Сојуз сигурно при гледањето на серијата ќе си речат: „Ох, имавме таква работа дома“.

И иако актерите зборуваат на англиски, сето друго што се слуша на телевизиските вести, објавите и слично е на руски.

7-prichini-zoshto-da-ja-gledate-hit-mini-serijata-chernobil-07.jpg

Зголемен интерес за трагедијата

Серијата прави да ви смрзне крвта во вените. Постојано сте под тензија и прави по гледањето да се интересирате за нуклеарната катастрофа, да читате книги и статии на таа тема.

Таа постигна неверојатно актуализирање на настанот.

7-prichini-zoshto-da-ja-gledate-hit-mini-serijata-chernobil-09.jpg

7-prichini-zoshto-da-ja-gledate-hit-mini-serijata-chernobil-08.jpg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Хит танц потегот на вљубениот Талат од Преспав Во епизодата „Ромска убавица" во серијата Преспав рецепционерот Талат се вљуби в...
25 години од серијата „Мојот т.н. живот“, во чиј главен лик бевме вљуб... 25 август, 1994 година. Премиерата на ТВ серијата „Мојот таканаречен живот“ (My ...
Halloween маска инспирирана од хит серијата „Stranger things“ Ретки се оние кои останале рамнодушни и не поминале часови и часови пред ма...