Колку долго ќе патувате до Марс, ако се движите со брзина на светлината?


Колку долго ќе патувате до Марс, ако се движите со брзина на светлината?

kolku-dolgo-kje-patuvate-do-mars-ako-se-dvizite-so-brzina-na-svetlinata-01.jpg

Денес имаме малку невообичаено, но секако интересно, прашање.

Ќе ви треба малку математика и малку истражување.

Подготвени?

Колку долго ќе патувате до Марс, ако се движите со брзина на светлината?
  1. 4.36 минути
    10.5 минути
    15 минути

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Ако животот ви беше претворен во книга, каков наслов ќе имаше? Дали некогаш сте помислиле сите ваши животни искуства и случувања, совети и лекц...
Со каков маж ќе стапите во брак? Секоја девојка сонува да го најде идеалниот партнер со кој ќе го помине остатоко...
Квиз за жени: Колку ги разбирате мажите? Дали мажите ги читате како отворена книга или сепак ви се мистерија со која не м...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg