Детективска загатка: Која пилула е отровна?

Тим детективи имаат задача во која треба да им помогнете. Ставете се во улога на Шерлок Холмс и обидете се да го решите следново:

detektivska-zagatka-koja-pilula-e-otrovna-01.jpg

Сериски убиец киднапирал човек и решил пред него да стави две пилули. Едната била отровна, другата безопасна. И двете биле идентични по тежина и изглед. Жртвата требало да одбере која пилула ќе ја испие, а која ќе му ја остави нему.

Секојпат серискиот убиец ја одбирал „сигурната“ пилула, а жртвата умирала.

Прашањето е: Како убиецот секогаш ја добивал сигурната пилула?

Доколку сакате да го откриете правилниот одговор, кликнете на следната страна...Би можело да ве интересира:

Квиз: 7 трик прашања кои нема да ви дадат мир додека не ги решите Време е за будење на мозокот со трик прашања кои ќе ви ја вклучат логиката на на...
6 загатки за будење на мозокот – колку време ќе ви треба да ги решите? Ментална гимнастика е неопходна за добра работа на мозокот - обидете се да ги ре...
Која од двете жени лаже дека е фризерка? Две девојки сакаат во исто време да направат фризура, а од салонот во последен м...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg