Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022
Шивач/ки 08-08-2022


Квиз: Дали имате влакна на јазикот?

Дали некогаш сте се соочиле со хотелска соба која не е како на фотките на интернет или пак со некултурни луѓе кои зборуваат додека се на кино проекција? Како реагирате во такви ситуации?

kviz-dali-imate-vlakna-na-jazikot-01.jpg

Некои луѓе не размислуваат премногу пред јасно и гласно да го кажат своето мислење, додека други од страв да не повредат некого често молчат.

Секојдневно се судираме со најразлични ситуации, а како реагираме на нив е одраз само на нашиот карактер.

Дали вие импулсивно ги покажувате емоциите кога ќе почувствувате неправда во животот или пак успевате мудро да молчите?

Дали имате влакна на јазикот?
 1. 1.
  Културно му кажувате на келнерот за грешката и го замолувате да ви го донесат нарачаното.
  Премолчувате и го јадете.
  Ги прашувате како воопшто може да направат ваква грешка.
 2. 2.
  Да, заслужувам да имам специјален ден.
  Седнувам и му кажувам смирено.
  Не, не е голема работа.
 3. 3.
  Ќе возам наоколу сè додека не се снајдам.
  Ќе застанам и ќе замолам некого за помош.
  Ќе се обидам да ги следам сигналите на патот.
 4. 4.
  Ќе видам дали има некој од вработените во киното за да ја предупреди.
  Ќе издржам.
  Ќе се свртам и ќе ѝ кажам да престане.
 5. 5.
  Да, стојам зад своите ставови.
  Не, не сакам да предизвикувам конфликти.
  Понекогаш, зависи од темата.
 6. 6.
  Се нервирам, но ја прифаќам ситуацијата.
  Барам да ме префрлат во друга соба и да ми дадат попуст.
  Замолувам да ме префрлат во друга соба.
 7. 7.
  Се разбира, заслужувам покачување.
  Зависи од тоа како сум се покажал/а во последно време.
  Не, ќе чекам додека сами не се сетат.

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: H&M доаѓа во Македонија – дали сте вистински обожавател на брендот? Дали со нетрпение го очекувате отворањето на првата H&M продавница за облека...
Квиз: Дали се однесувате по бонтон кога сте во ресторан? Со што се јаде салата, кој треба да нарача мажот или жената, каде се остава чант...
Квиз: Одговарајте искрено и откријте – дали имате грозни навики? Дали макате по двапати во сосот кога сте во друштво, иако веќе сте гризнале? Дал...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg