6 загатки кои ќе ги решат само генијалци - ќе успеете ли и вие?


6 загатки кои ќе ги решат само генијалци - ќе успеете ли и вие?

На мозокот му е потребен тренинг, а овие навидум лесни загатки ќе ви помогнат да го „размрдате“.

6-zagatki-koi-kje-gi-reshat-samo-genijalci-kje-uspeete-li-i-vie-01.jpg

Ако успеете да ги решите сите и тоа без премногу размислување, можете да се сметате за генијалец, според многумина.

Сепак, покрај тоа што го размрдуваат умот, овие квизови се пред сè и за забава.

5 загатки кои ќе ги решат само генијалци - ќе успеете ли и вие?
 1. 1. Двете жени се сингл, но една од нив живеела во сиромаштија додека не ограбила банка за да си го отплати кредитот. Која девојка била сиромашна?
  Одговор
 2. 2. Маж го истражувал Јужниот Пол кога започнала силна бура. Тој нашол две пештери каде може да се скрие, но во едната имало гладна поларна мечка, а другата била полна со радиоактивен отпад. Која пештера треба да ја одбере?
  Одговор
 3. 3. Принцеза која е заробена во кула, открила дека може да избега низ четвртата врата. Но, има само три врати. Како да ја најде вратата број 4?
  Одговор
 4. 4. Петар добил порака дека сериски убиец е штотуку забележан како влегува во неговата зграда, па тој решил да избега. Додека чекал, на неговиот кат во исто време пристигнале двата лифта, а во двата имало човек кој личи сомнително. Во кој лифт треба да се качи тој?
  Одговор
 5. 5. Погледнете ја добро фотографијата, но не се задржувајте премногу долго на секој детаљ. Што не е во ред со истата?
  Одговор
 6. 6. Кога директорот влегол во својата канцеларија, забележал дека му се исчезнати важни документи од бирото. Полицијата има тројца осомничени, а секој од нив вели дека воопшто не влегол во канцеларијата. Кој од нив лаже?
  Одговор
 

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Загатки заради кои нема да имате мир додека не најдете решение Истражувањата многупати докажале дека решавањето загатки и логички задачи е искл...
Загатки за оние со развиена логика: Ќе успеете ли да ги решите за 10 секунди? Ако сте од оние кои мислат дека сите проблеми на светот имаат логично објаснувањ...
8 загатки од кои мозокот ќе почне „да бара“ одмор Како на секој друг дел од телото, така и на мозокот му треба тренинг, а со овие ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg