3 загатки за „будење“ на умот од зимски сон


3 загатки за „будење“ на умот од зимски сон

Колку е изострен вашиот вид и дали може да забележите секакви детали? Може ли да се пофалите и со „детективско“ око?

3-zagatki-za-budenje-na-umot-od-zimski-son-1.jpg

Предновогодишно тестирање и будење на умот со 3 загатки - ќе успеете ли да ги решите?

3 загатки за „будење“ на умот од зимски сон
  1. 1. На игралиштето има 3 мајки кои седат на клупа додека децата си играат. Но, една од нив е на тајна задача. Која од мајките е таен агент?
    Одговор
  2. 2. Андреј секој ден поминува граница помеѓу две држави и во корпа на велосипедот постојано пренесува по 2 вреќи песок. На цариниците им станал сомнителен дека шверцува, почнале да го проверуваат, но не можеле да најдат ништо освен песок. Но, тој сепак е шверцер. Што шверцува Андреј?
    Одговор
  3. 3. Ана отишла во полиција и пријавила дека некој провалил во нејзиниот дом и украл злато. Кога полицијата стигнала, го забележале скршениот прозор, стапките и хаосот во домот, но немало други знаци за обивање. Следниот ден ја уапсиле Ана за измама. Зошто?
    Одговор
 

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Загатки заради кои нема да имате мир додека не најдете решение Истражувањата многупати докажале дека решавањето загатки и логички задачи е искл...
8 загатки од кои мозокот ќе почне „да бара“ одмор Како на секој друг дел од телото, така и на мозокот му треба тренинг, а со овие ...
6 загатки кои ќе ги решат само генијалци - ќе успеете ли и вие? На мозокот му е потребен тренинг, а овие навидум лесни загатки ќе ви помогнат да...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg