ВИДЕО: Храна што треба да ја јадат дијабетичарите

Храна што треба да ја јадат дијабетичаритеАко имате дијабетес треба навистина да внимавате на исхраната, но тоа не значи дека не можете да уживате во разните вкусови. Можеби овесот не ви е омилено јадење, но ако го искомбинирате со боровинки и јаткасти плодови, можете да направите навистина вкусен и здрав појадок. Покрај овес, дијабетичарите би требало да јадат и лосос, грав и цитрусно овошје. Ова се вкусни, но и здрави намирници, кои не само што ќе ве заситат, туку и ќе ви ја подобрат здравствената состојба. Погледнете која е храната што дијабетичарите би требало да ја јадат.