Временска прогноза во филџан кафе


Временска прогноза во филџан кафе

vremenska-prognoza-vo-fildzan-kafe-povekjeДоколку сакате да знаете какво време ве очекува во текот на денот, а при тоа да не ја погледнете временската прогноза, можете да погледнете во филџан кафе.


За разлика од техниката која ја користат оние што ја „претскажуваат иднината“ гледајќи во филџан кафе, анализата овде го следи движењето на меурчињата на површината од кафето.

Почнете да го турате кафето во филџанот и додајте по желба, млеко и/или шеќер за да добиете што повеќе меурчиња и со тоа си го олесните набљудувањето.

Ако меурчињата бргу се „разбегаат“ кон рабовите на филџанот, тоа е добар знак. Ќе имате убаво време во наредните 12 часа. Доколку пак се задржат подолго на средината од филџанот, треба да сметате на краткотрајни врнежи.

vremenska-prognoza-vo-fildzan-kafe

Кога меурчињата се групираат на средината, подгответе си чадор бидејќи тоа е знак кој најавува дожд.

Оваа „метеоролошка прогноза“ често ја користат планинарите. Доколку немате или пак не пиете кафе истата постапка можете да ја изведете со било кој друг топол напиток, чај или какао.

Би можело да ве интересира:

4 издржани причини зошто да исфрлите некој од вашиот живот Целиот живот запознаваме нови лица, а дел од нив одлучуваме да ги задржиме во жи...
Кога услугата ќе ги надмине очекувањата - во негативна смисла (фото) Некогаш рестораните во обид да ги импресионираат гостите одат предалеку со услуг...
Црното лате-кафе ги освојува социјалните мрежи (фото) По црниот сладолед со јаглен и бадем, на ред е нова црна сензација – готско кафе...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg

Најнови игри

Надежта е сама по себе вид среќа, а можеби и најголемата среќа што ја нуди овој живот...
Семјуел Џонсон (1709-1784)