Омилен ретро дизајн од ’90-тите – „Портокал“ киоск (фото)

Речиси и да не постоеше град во Македонија каде што во текот на ’90-тите години не можеше да се лоцира барем еден киоск „Портокал“.

Omilen-retro-dizajn-od-90-tite-Portokal-kiosk-01.jpg

Домашно производство на Унипласт од Струга, изработен од смола и стаклено влакно, киоскот се состоеше од 2 полутопки кои се затвораа и формираа топка (портокал) кој се заклучуваше со катанец.

Најчесто се продаваа мастики, весници, грицки и сокчиња, а дечињата особено се радуваа на џиновскиот портокал.

Македонија, секако, не е единствената земја каде што бил популарен „портокалот“ на улиците и плоштадите. Киоск „портокалот“ се сретнувал во скоро сите балкански земји, па дури и во Русија и Јапонија.

Некои неговата намена ја поврзале стриктно со надворешната форма – место каде што ќе се продава цеден сок од портокали. Логично, нели?

Потсетете се на најинтересниот ретро дезен од златните ’90-ти:

Omilen-retro-dizajn-od-90-tite-Portokal-kiosk.jpg

cbf558fad9b336b9a6de95432b25fb6a.jpg

Bolu vitamin bar kiosk ctp polyester kompozit kabin imalati dokum vitamin bar (39).jpg

006.jpg

004.jpg

03.jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Од домот на баба и дедо: 19 работи кои се доказ дека винтиџ работите се посебен тип на богатство Чевлите што ги носела вашата баба во младоста или омилената фотелја на ваши...
12 дизајни за кои веднаш ќе помислите - „Ова ми треба!“ Изборот на дизајни за секакви додатоци денес е огромен и истите тие може да ни г...
Совршено камуфлирани куќи кои сигурно нема да ги забележите оддалеку (фото) На Швајцарските Алпи има куќа чија фасада е изработена од огледала, поради што о...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg