Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022
Шивач/ки 08-08-2022


12 работи кои не треба да им ги кажувате на жените без деца

Ако во своето опкружување имате жена, особено со возраст над 30 години, која нема родено дете, а не планира да роди во блиска иднина, постојат неколку работи кои треба да си ги задржите за себе.

12-raboti-koi-ne-treba-da-im-gi-kazhuvate-na-zhenite-bez-deca-01.jpg

Секој си има право на свое мислење, но не мора сé да се каже гласно. Вие не ги знаете причините зошто таа жена нема дете и не е културно да давате коментари на таа тема.

Еве неколку реченици кои ниедна жена без деца не сака да си слушне:

1. Тоа ти е многу лоша одлука.

2. Мојот живот започна со раѓањето на првото дете.

3. Ќе се предомислиш кога ќе го запознаеш вистинскиот.

4. Пропушташ нешто најубаво и најдобро во животот.

5. Штета. Ќе се каеш.

6. Што ќе ти е толкав стан ако немаш деца?

7. Само мислиш дека не сакаш деца, ама кога ќе ги добиеш, ќе се предомислиш.

8. Само со дете можеш да дознаеш што значи вистинска љубов.

9. Сите пријателки родија, ти што чекаш? Принцот на бел коњ?

10. Кога ќе имаш дете, ќе сфатиш.

11. Не ти е страв дека ќе те остави ако не сакаш деца?

12. Уморна? Ти немаш поим што значи да си уморна.

М. В. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Мајки, ве молам немојте да живеете само за децата – ги гушите (и штетно е и за вас и нив) „Мајката Билјана сама го одгледа Вања. Не се мажеше повторно, му плати за факулт...
Таа го менува презимето и домот за тебе, трпи породилни болки, дури и децата носат твое презиме – це... До денот кога ќе умре, сѐ што прави таа е готвење, чистење на твојата куќа, гриж...
Зошто дете од 4 години да знае за брендирани патики со воздушно перниче и светки и да плаче зошто не... „Денес ќерка ми си дојде со насолзени очи. Хулахопките ѝ биле малку скинати и не...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg