Само затоа што имаш лоши денови, не значи дека имаш лош живот


Само затоа што имаш лоши денови, не значи дека имаш лош живот

Денес постои некој притисок од општеството дека во животот сè треба да ти биде на свое место. Но, реалноста е дека лоши денови се случуваат и тоа е сосема во ред.

samo-zatoa-shto-imash-loshi-denovi-ne-znachi-deka-imash-losh-zhivot-01.jpg

И додека некои денови најголем проблем ни е какво кафе да се напиеме наутро, други денови имаме огромни проблеми со кои не знаеме како да се соочиме и само сакаме да останеме во креветот, сокриени од светот.

Никој не е безбеден, иако понекогаш не успеваме да препознаеме дека и другите луѓе имаат маки како нашите.

Само затоа што некој ги крие проблемите, не значи дека тие не постојат.

Но, и во лошите денови мора да станете од креветот, да се истуширате, облечете и појдете на работа... Само така ќе успеете да задржите барем мала доза нормалност во тие бурни времиња.

samo-zatoa-shto-imash-loshi-denovi-ne-znachi-deka-imash-losh-zhivot-02.jpg

Кога имате лош ден не смеете да се осудите себеси дека сте неуспех. Сите имаат денови кога се чувствуваат дека не се доволно добри, сите направиле грешка, сите се судриле со сурова ситуација.

Но, секој ден не може да биде добар. И тоа е во ред. Ништо во животот не е совршено.

И само затоа што имате лоши денови, не значи дека имате лош живот.

Мора да бидете благодарни за сè добро што го имате во својот живот и да го цените мигот тука и сега.

Животот е постојано правење на баланс. Наместо да се затворате во себе, фокусирајте се на добрите мигови.

Извор

Би можело да ве интересира:

Земи си маж со силна психа - лоши денови ќе дојдат Земи си маж со силна психа затоа што животот нема да биде само рози, порано или ...
Можеш ти жено сè што ќе посакаш, само немој да венееш покрај лошиот маж Што сè постигнува една жена, знае само таа, иако често и не е свесна за своите м...
Таа го менува презимето и домот за тебе, трпи породилни болки, дури и децата носат твое презиме – це... До денот кога ќе умре, сѐ што прави таа е готвење, чистење на твојата куќа, гриж...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg