Жената не мора да раѓа, не мора да знае да готви, жената не мора да биде дама…
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Account Manager 28-02-2020
Менаџер 28-02-2020


Жената не мора да раѓа, не мора да знае да готви, жената не мора да биде дама…

Богдан Стевановиќ - Блогдан, автор на неколку книги, објаснува што не мора да биде жената… доколку се прашувате што значи да се биде маж феминист, одговорот е во неговиот краток, но моќен текст:

Zenata-ne-mora-da-znae-da-gotvi-01.jpg

Жената не мора да биде женствена. Жената не мора да раѓа.

Жената не мора да биде дама. Жената не мора да биде домаќинка.

Жената не мора да биде нашминкана. Жената не мора да биде фина.

Жената не мора да знае да готви. Жената не мора да им се допаѓа на мажите.

На жените не мора да им се допаѓаат мажи. Жената не мора да биде послушна.

Жената не мора да биде тивка. Жената не мора да има мерка.

Жената не мора да биде невина. Жената не мора да има маж.

Жената не мора да биде провокативна. Жената не мора да биде мајка.

Жената не мора да биде госпоѓа. Жената не мора да биде Николова, Јованова, Петрова.

Жената не мора да се омажи. Жената НЕ МОРА. Ништо. А може ако сака. Сè.

Извор

Би можело да ве интересира:

Писмо за секоја жена која си го мрази телото Драга моја, не сум ниту позната актерка, ниту некоја славна личност. Јас сум оби...
Лошиот маж е љубоморен, се храни од вашиот неуспех, ви брои „со колку сте биле“ пред него... Лошите мажи ќе ве прашуваат за бројот на сексуални партнери и доколку решите да ...
Одиме на трето и се надеваме на машко, па нема цел живот да работиме за влошки! „Девојче е!“, процедува пријателката низ заби, така некако тажно и несреќно, мис...

Најчитани неделава