Растат и си заминуваат - не, не ги раѓаш децата за да те чуваат во старост...
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Растат и си заминуваат - не, не ги раѓаш децата за да те чуваат во старост...

Не, не ги раѓаш децата за да има кој да се грижи за тебе на стари години. Прашање е и дали ќе дочекаш старост. А животот дотогаш ќе те научи на сè – па да бидеш и сам ако треба.

rastat-i-si-zaminuvaat-ne-ne-gi-ragas-decata-za-da-te-cuvaat-vo-starost-01.jpg

Го раѓаш и го растеш да порасне добар човек, да го разубави овој свет. И гледаш да не погрешиш. Подоцна ќе видиш како ќе се однесува кон тебе.

Низ сите години треба да го научиш дека има луѓе кои не заслужуваат ни прст, а камо ли ракување.

Но и дека не постои кучешка шепа која не ја заслужува неговата рака.

Ќе му купуваш стотици балони за роденден и ќе ги пуштате да летаат високо, високо... А, најтешко ќе ти биде кога ќе треба да прифатиш дека еден ден и него ќе треба да го пуштиш да замине.

Ќе го пазиш и чуваш додека е под твој надзор. Но, сè уште нема измислено заштита која ќе го спречи понатаму во животот да не зачекори во нешто лошо.

Ќе ти поставува илјадници прашања дневно и ќе измислуваш различни одговори.

А, сепак, нема да можеш да го заштитиш кога во животот ќе остане без зборови од нешто што се случува околу него.

Да - растат. Да, си заминуваат. И да, мораат сами. Без нас.

Кому му е гајле за староста. Со детето преку ноќ и онака старееш по 10 години.

Извор

Би можело да ве интересира:

Зошто моите себично одлучија да ме остават без брат или сестра? Си велам каков ќе беше животот, ако имав кому да се јавам за да ги споделам успе...
Што да ти кажам за Македонија пријателе? Ех моја чудесна земјо Македонијо. Еве веќе некое време собирам храброст за да на...
Не плачи сега што детето ти личи на маж ти, а не на неговиот Мерцедес И да, детето личи на него, а не на неговиот Мерцедес и сите го знаевме тоа, но т...

Најчитани неделава