Интересни филмски факти
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фризеркa 28-05-2020


Интересни филмски факти

interesni-filmski-fakti

Често околу многу филмови, актери, режисери, сценаристи има многу интересни приказни со правењето на дел од најпознатите филмови.

Еве дел од овие факти кои нам ни беа интересни па решивме да ги споделиме со вас:

- Пол Шрадер, сценаристот на Таксист со Роберт Де Ниро, го напишал сценариото за истоимениот филм за само 5 дена – дури се вели дека сценаристот на масата имал полн пиштол за „подобра инспирација и мотивација“.

- Роберт Ладлум, креаторот на Џејсон Борн серијалот, починал за време на снимањето на првото продолжение.

- Дел од многуте улоги кои ги одбил Шон Конери ги вклучуваат филмовите: Матрикс, Господар на прстените, Паркот Јура, Индијана Џонс 4 и др.

- Мостот кој го креваат во воздух во „Добриот, Лошиот и Грдиот“, е по грешка експлодиран пред време од страна на капетанот на шпанската армија. Затоа, самиот капетан наредил мостот да го изградат неговите војници, за веднаш потоа пак да се снима сцената со експлозијата.

- Во филмот „Психо“, на Хичкок, за прв пат во еден американски филм е прикажано пуштање вода во тоалет.

- „Темниот витез“ направил повеќе пари во првите шест дена од прикажувањето, отколку што направил првото продолжение на Бетмен, „Batman Begins“ за време на целото прикажување.

- Кристофер Волц, човекот кој доби Оскар за играњето на ловецот на евреи во „Неславни копилиња“, има син кој е рабин.

- Една од Бондовите девојки во филмот „Само за твоите очи“, неколку години пред тоа си го има сменето полот.

Би можело да ве интересира:

11 интересни факти за мажите, кои можеби и тие не ги знаат И мажите може да добијат рак на дојка. Мажите со избричени глави изгледаат повис...
Интересни цитати за мажите од Мерилин Монро „Сопруг е личноста која секогаш ви го заборава роденденот и не пропушта можност ...
8 факти кои секоја девојка треба да ги знае за своето тело Опседнатост со килограмите, излегување до доцните часови, сончање по цел ден на ...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава