Омилените цитати од Чарлс Буковски
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Бариста 10-07-2020


Омилените цитати од Чарлс Буковски

Стилот на пишување на Чарлс Буковски има влијание врз современите автори и често пати е имитиран.

omilenite-citati-od-carls-bukovski

Тој е роден во Германија, каде ги поминал првите две години од животот, по што неговите родители одлучиле да се преселат во Лос Анџелес, САД.

Живеел тежок и комплициран живот, со безброј семејни проблеми, под континуирано психичко и физичко малтретирање од страна на сопствениот татко.

Во прилог се неколку негови цитати кои ги одвоивме за вас:

- Чувајте се од оние кои секогаш бараат друштво, тие се никој и ништо кога се сами.

- Ми беа потребни децении додека конечно не научив како да кажам „НЕ“!

- Многу често, единствен излез од сè е спиењето.

- Не сакам затвори, имаат решетки на погрешна страна.

- Тие ми се смееја мене затоа што сум поразличен, а јас им се смеев на нив затоа што се сите исти!

- Најди го она што го сакаш и пушти го да те убие.

- Доволно е тешко да се обидуваш да бидеш она што си, замисли со сета сила да се трудиш да бидеш некој кој не си.

- Пази се од оние кои брзо ти делат пофалби, имаат потреба пофалбите да им ги возвратиш уште побрзо.

- Ако сакаш да знаеш каде е Господ, прашај пијаница.

- Феминизмот постои за грдите жени да можат да се интегрираат во општеството.

Би можело да ве интересира:

12 цитати за негативните луѓе „На негативните луѓе драмата им е како кислород. Останете позитивни, ќе им го од...
Инспиративни цитати за секоја нова мајка и нејзиното тело по породувањето Без оглед како и да се породила, телото на мајката во најголем број случаи веќе ...
20 моќни цитати од Кијану Ривс кои ќе ви ги отворат очите Тој е еден од најдарежливите актери во Холивуд и пред сè е човек, а за тоа се до...