Најчести научни заблуди
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Project Manager 24-01-2020
Чувар 24-01-2020


Најчести научни заблуди

ога станува збор за некои факти и податоци, понекогаш сме едноставно сигурни во она што го знаеме, но не ретко се случува да имаме погрешна информација.

najcesti-naucni-zabludi-01

Затоа, заборавете на она што го знаете и откријте го вистинското значење на неколку општо познати заблуди.

1. Првата жена во вселената не била Американката Сали Рајд, како што многу мислат, туку советската астронаутка Валентина Терјешкова која во вселената е лансирана во 1963 година.

2. Една кучешка година не изнесува седум човечки. Кучињата стари 1 година од прилика се стари 10-15 човечки години.

3. Громот може да удри два пати во исто место, без оглед што е познато спротивното. Така Empire State Building минатата година беше погодена преку 100 пати.

4. Земјиното јадро не е растопено, туку се работи од цврста структура составена од никел и железо.

5. Златните рипки може да памтат многу подолго од 3 секунди.

6. Китовите убијци не спаѓаат во семејството на китови, туку на делфини.

7. Зависно од дефиницијата, луѓето имаат многу повеќе од 5 сетила. Бројката се движи некаде измеѓу девет и дваесет, а во некои попознати сетила спаѓаат нашата рамнотежа и чувството за болка.

8. Галилео не го измислил телескопот, туку само го усовршил.

9. Птиците не ги напуштаат своите гнезда и јајца ако почувствуваат дека човек ги допрел, како што многумина мислат.

10. Лилјаците всушност, не се слепи.

Би можело да ве интересира:

8 факти кои секоја девојка треба да ги знае за своето тело Опседнатост со килограмите, излегување до доцните часови, сончање по цел ден на ...
10 забавни факти за оние кои сакаат да научат нешто ново Следниве факти не се од суштинско значење за вашето образование, но ќе ви се нај...
Бил 5 години во брак: Факти за Ден Хортон, новото момче на Лејди Гага 37-годишниот сексапилен Ден Хортон го освои срцето на Гага, но кој е всушност то...