8 изненадувачки факти за леваците
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Перач 30-09-2020
Фризеркa 29-09-2020
Forum Manager 29-09-2020


8 изненадувачки факти за леваците

Само 10% од светската популација ја користи левата рака повеќе од десната, докажале неколку истражувања спроведени во последните 10 години. Тоа значи дека еден човек од 10 е левак и токму тој 1 човек има многу поинтересни особини и способности, за разлика од останатите.

8-iznenaduvacki-fakti-za-levacite-01

Дознајте ги 8те најинтересни факти за леваците:

1. За разлика од деснаците кои се подобри математичари, леваците се брилијантни во визуелни задачи и затоа се бават најчесто со архитектура или уметност. Интересно е и дека 4 од 5 дизајнери на Мекинтош компјутерите биле леваци.

2. Леваците се позастапени во групите на генијалци. Според едно истражување, поголем број на леваци имаат IQ 140, отколку деснаци.

3. Ако сте загрижени дали вашето дете ќе биде левак или деснак, погледнете го ултразвукот во последните месеци. Дури 90% од бебињата во стомакот го цицаат палчето на раката која ќе му биде примарна.

4. Ако очекувате близнаци, бидете свесни дека голема е веројатноста еден од нив да биде левак.

5. Поголем број на леваците го цртаат профилот кој го гледаат во десно, бидејќи имаат проблем да ги цртаат и гледаат работите воедно од лева страна.

6. Во тенисот и боксувањето леваците имаат предност. Голем број на светски познати и успешни тенисери се леваци, како на пример Рафаел Надал.

7. Леваците обично влегуваат во пубертет 4 до 5 месеци подоцна од деснаците.

8. Телото на леваците има поголема рамнотежа. Истражувањата покажале дека оние на кои десната рака им е примарна се поосетливи. Поточно, леваците полесно можат да ги извршат работите со десна рака, отколку деснаците со лева.

Би можело да ве интересира:

10 чекори до среќа од руски психолог: „Рутината не е секогаш лоша“ Зошто сме несреќни, кои се препреките на кои наидуваме на патот кон среќата и ка...
Инспиративни цитати за секоја нова мајка и нејзиното тело по породувањето Без оглед како и да се породила, телото на мајката во најголем број случаи веќе ...
10 забавни факти за оние кои сакаат да научат нешто ново Следниве факти не се од суштинско значење за вашето образование, но ќе ви се нај...

Најчитани неделава