Што се случува во вашата глава?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Што се случува во вашата глава?

За што се е способен човечкиот мозок ќе се истражува постојано, бидејќи е еден од најкомплицираните делови од каде произлегуваат или се поврзуваат сите функции и сите случувања.

sto-se-slucuva-vo-vasata-glava-01

Не знаете што сè имате и што ви се случува во главата, кога секојдневно правите навидум обични работи.

1. Секојпат кога ќе ви се јави нова мисла се создаваат нови врски меѓу нервните ќелии и вашиот мозок.

sto-se-slucuva-vo-vasata-glava-1

2.
Вашиот мозок е 75 % проценти обична вода. Но, кога дехидрирате вашиот мозок се забавува и тоа многу пред да почувствувате дека сте жедни.

sto-se-slucuva-vo-vasata-glava-2

3. Кога некое случување неочекувано ви предизвика емоции, па дури и исто чувство како кога се случило ( на пример мирисот на млекото за сончање, активира сеќавање на летниот одмор), тоа се случува бидејќи тогаш се придвижува истата мрежа меѓу невроните создадена според тоа случување.

sto-se-slucuva-vo-vasata-glava-3

4.
Студентите кои не јаделе обработена храна преполна со вештачки вкусови, адитиви и конзерванси имале 14 отсто подобри резултати на тестот на интелигенција.

sto-se-slucuva-vo-vasata-glava-4

5. Информациите се движат со различна брзина низ различните нервни ќелии. Најбрзите се со брзина од 120 метри во секунда, а најбавната само 0,5 метри.

sto-se-slucuva-vo-vasata-glava-5

6. Вашиот мозок кога е буден троши околу 20 вати, односно исто колку енергијата на една халогена сијалица.

sto-se-slucuva-vo-vasata-glava-6

7. Смеењето предизвикува активност дури во 5 различни регии во мозокот, што е многу повеќе од другите секојдневни активности.

sto-se-slucuva-vo-vasata-glava-7

8. Разликите во големината на мозокот не влијаат на способноста. Ајнштајн имал мозок тежок 1230 гр, односно под просекот.

sto-se-slucuva-vo-vasata-glava-8

9. Луѓето не можат да се скокоткаат сами себе, бидејќи мозокот знае дека сами себе се допирате.

sto-se-slucuva-vo-vasata-glava-9

10. Вашиот мозок троши дури 20 отсто од вкупната енергија која ја создава вашето тело.

sto-se-slucuva-vo-vasata-glava-10

11. Просечен мозок извршува 1.000.000.000.000.000.00 операции во секунда.

sto-se-slucuva-vo-vasata-glava-11

12. Мозокот не престанува да се развива дури и кога вашето тело престанува. Тој се менува во текот на целиот ваш живот.

sto-se-slucuva-vo-vasata-glava-12

Би можело да ве интересира:

Инспиративни цитати за секоја нова мајка и нејзиното тело по породувањето Без оглед како и да се породила, телото на мајката во најголем број случаи веќе ...
8 факти кои секоја девојка треба да ги знае за своето тело Опседнатост со килограмите, излегување до доцните часови, сончање по цел ден на ...
10 вистини во кои ќе се пронајдете ако имате братучетка блиска како сестра Во многу семејства братучетките се навистина блиски, дури и како сестри. Ако е т...

Најчитани неделава