Копенхаген - светлосни години пред нас: Паркирај го велосипедот во метро (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Копенхаген - светлосни години пред нас: Паркирај го велосипедот во метро (фото)

vo-kopenhagen-smeete-da-vlezete-so-velosiped-vo-metro-foto-01.jpg

Дали сте знаеле дека во Копенгахен, Данска, можете да го внесете својот велосипед во метро, возови, па и во одредени автобуси? И додека ова важи во Данска, во Македониа ситуацијата е сосема поинаква.

Кај нас „никнуваат“ автобуски станици врз велосипедските патеки. Таква ситуација од скопската населба Пинтија стана вирален хит. Ако возите по обележаната велосипедска ќе си го загрозите својот живот и животот на тие околу вас.

" data-width="630" data-show-text="true">
" class="fb-xfbml-parse-ignore">

Фотографијава ги обиколи социјалните медиуми деновиве. И со право. Вакви генијални изблици на инженерството не смеат да...

Posted by НаТочак - NaTochak on Monday, May 14, 2018

Од друга страна, во метрото во Данска купувате специјална карта за вашиот велосипед и единствено правило е да не го внесувате велосипедот во термините со најголема гужва, кога луѓето одат и се враќаат од работа, но во лето е дозволено по 24 часа на ден.

Одлична идеја за поттикнување на велосипедската култура, зарем не?

vo-kopenhagen-smeete-da-vlezete-so-velosiped-vo-metro-foto-04.jpg

vo-kopenhagen-smeete-da-vlezete-so-velosiped-vo-metro-foto-02.jpg

vo-kopenhagen-smeete-da-vlezete-so-velosiped-vo-metro-foto-05.jpg

vo-kopenhagen-smeete-da-vlezete-so-velosiped-vo-metro-foto-03.jpg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Вирален хит: Жената на која ѝ е гајле за сè - со чаша џин тоник во мет... Жената која знае како се живее животот се вози во метро со црни очила, облечена ...
Некој генијалец направил четки за чистење тоалет во облик на Доналд Тр... Доналд Трамп од денес може да ви го исчисти тоалетот – буквално... Доналд Тра...
12 лесни активности кои ќе ве ослободат од психичкиот товар Ако сте наполнети со негативна енергија и лоши мисли, а очајно ви е потребна рел...

Најчитани неделава