5 логички загатки
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
ВОЗАЧИ 27-03-2020


5 логички загатки

Денес на менито имаме за вас пет логички загатки. Ваша задача е да пробате да дојдете до финалното решение.

5-logicki-zagatki

Вклучете го кликерот и со среќа!

1. Ако:
2 3 = 10
7 2 = 63
6 5 = 66
8 4 = 96

Тогаш:
9 7 = ??

2. Кој е следниот број во серијата?

1, 2, 6, 42, 1806?

3. Набројте три следствени денови без да ги користите зборовите Среда, Петок или Недела!

4. Авион со 50 патници се урнал. Но, пронајдени се само 49 патници. Каде е 50-тото тело?

5. 5 мачки можат да фатат 5 глувчиња за 5 минути. Колку мачки се потребни за да фатат 100 глувчиња за 100 минути?

Ги очекуваме вашите одговори во коментарите.

Би можело да ве интересира:

Загатки заради кои нема да имате мир додека не најдете решение Истражувањата многупати докажале дека решавањето загатки и логички задачи е искл...
Логички задачи за кои ќе мора да го помачите мозокот За да го развиете креативното размислување, многу психолози советуваат да решава...
8 загатки од кои мозокот ќе почне „да бара“ одмор Како на секој друг дел од телото, така и на мозокот му треба тренинг, а со овие ...