Загатка која стана вирална сензација: Која бонбона ќе ја одберете?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Account Manager 28-02-2020
Менаџер 28-02-2020


Загатка која стана вирална сензација: Која бонбона ќе ја одберете?

Замислете дека шетате низ некоја магична земја кога еден ден стигнувате до сливово дрво. Возбудени веднаш зграбувате една слива, но само што го земате првиот залак, се појавува човек.

zagatka-koja-stana-viralna-senzacija-koja-bonbona-kje-ja-odberete-01.jpg

Разлутениот човек ви вели: „Украде една од моите сливи“.

Се обидувате да му ја вратите и му објаснувате дека сте немале намера да украдете од него, туку едноставно дека сте ги виделе сливите и многу ви се допаднале.

„Тоа не го исклучува фактот дека се обиде да украдеш од мене“ – вели човекот.

„Казната за крадење сливи во оваа земја е смрт“ – додава.

zagatka-koja-stana-viralna-senzacija-koja-bonbona-kje-ja-odberete-1.jpg

Потоа ве носи до едно пресечено дрво и на него реди три бонбони – зелена, црвена и сина. Седнува на едната страна и вели:

„Добри вести. Постои начин како сам да си ја пресудиш или да ја избегнеш смртната казна. Две од овие бонбони се отровни и ако пробаш една од нив, умираш за 30 секунди.

Но, една од бонбоните нема да ти наштети. Ако ја одбереш таа бонбона, слободен си“.

Во рака ја земате зелената бонбона.

zagatka-koja-stana-viralna-senzacija-koja-bonbona-kje-ja-odberete-2.jpg

Пред да ја ставите во уста, човекот ве сопира и ви вели: „Почекај малку, постои една традиција која ја правиме за секого. Држи ја бонбоната која ја одбра. Знам кои бои се отровни, а која не, ќе одберам една отровна. Можам да ти кажам дека сината бонбона со сигурност е отровна“.

Ја зема сината бонбона и на дрвото останува само црвената бонбона.

zagatka-koja-stana-viralna-senzacija-koja-bonbona-kje-ja-odberete-3.jpg

„Сега е време да одбереш и изедеш бонбона и уште нешто, дозволуваме да се предомислиш ако сакаш и да ја одбереш другата бонбона“ – заклучува човекот.

Која бонбона ќе ја одберете?

За одговорот преминете на следната страна...Би можело да ве интересира:

Дали сте перфекционисти? Стремежот кон перфекционизам не е психолошка состојба – тоа е начин на живот. И ...
Непредвидливи загатки кои ќе ве натераат да кажете „никогаш немаше да ми текне“ Човечкиот мозок обично не е подготвен за загатки, трик прашања и гатанки, доколк...
Која хемисфера ви доминира: Левата или десната страна на мозокот? Научниците велат дека сите луѓе можат да се поделат во две групи според тоа кој ...

Најчитани неделава