Дали ги знаете најголемите работи во светот?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Дали ги знаете најголемите работи во светот?

kolku-gi-poznavate-najgolemite-raboti-vo-svetot-01.jpg

Нашата планета е огромна, но не и најголемата во Сончевиот систем - ниту одблизу. Истото може да се каже за многу други работи во животот.

На пример, дали знаете кој е најголемиот цицач на планетата Земја, или можеби најголемиот грабливец?

Решете го тестот и проверете колкави се вашите знаења:

 

Дали ги знаете најголемите работи во светот?
 1. 1. Кое е најголемото море на Земјата?
  Саргасовото Mоре
  Филипинското Mоре
  Арапското Mоре
 2. 2. Кој е најголемиот орган во човечкото тело?
  Црниот дроб
  Кожата
  Белите дробови
 3. 3. Која е најголемата планета во Сончевиот систем?
  Сатурн
  Јупитер
  Венера
 4. 4. Кој е најголемиот цицач во светот?
  Синиот кит
  Слонот
  Мечката
 5. 5. Кој е најголемиот остров на Земјата?
  Гренланд
  Мадагаскар
  Борнео
 6. 6. Кое е најголемото дрво на светот?
  Секвојата
  Баобабот
  Каурито
 7. 7. Кое е најголемото езеро во светот?
  Каспиското Езеро
  Горното езеро
  Бајкалското Езеро
 8. 8. Кој е најголемиот грабливец на копно?
  Тигарот
  Поларната мечка
  Волкот
 9. 9. Која земја има најбројна популација?
  Кина
  Индија
  Русија
 10. 10. Која е најголемата птица во светот?
  Нојот
  Морскиот орел
  Кондорот
 11. 11. Кој е највисокиот активен вулкан на Земјата?
  Етна
  Кракатау
  Љуљаиљако
 12. 12. Која земја има најголеми банкноти?
  Канада
  Русија
  Тајланд
 13. 13. Која е најголемата риба во светот?
  Големата бела ајкула
  Белата белуга
  Рибата сонце
 14. 14. Која е најголемата библиотека во светот?
  Руската државна библиотека
  Британската библиотека
  Конгресната библиотека во САД
 15. 15. Која е најголемата африканска земја според површина?
  Судан
  Алжир
  Либија
 16. 16. Која е најголемата мерка за време?
  Гигагодина
  Калпа
  Мегагодина
 17. 17. Каде се наоѓа најголемиот спортски стадион во светот?
  Бразил
  Северна Кореја
  Канада

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Ќе го погодите ли филмот по само две работи? Многумина од нас имаат барем еден омилен филм кој го гледале илјадници пати и се...
Колку добро ги познавате правилата за однесување на свадба? Сигурно досега сте биле поканети на многу свадби, без разлика дали кај блиски лу...
Колку го познавате светот во кој живеете? Во која година стапнал првиот човек на Месечината? Кое животно може да издржи на...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава