Загатка која мора да ја решите за да влезете во диско
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Prodavac 20-02-2019


Загатка која мора да ја решите за да влезете во диско

Не се обесхрабрувајте ако не успеете од прва да ја решите загатката, иако е прилично лесна.

zagatka-koja-mora-da-ja-reshite-za-da-vlezete-vo-disko-001.jpg

Еден дечко сакал да влезе во новоотворениот клуб, но морало да ја знае шифрата.

Бидејќи немал од каде да ја дознае, се решил внимателно да ги слуша посетителите кои влегуваат.

Обезбедувањето им кажувало еден број, а тие одговарале со друг. Пример:

На првиот маж, обезбедувањето му го кажало бројот 21. Тој одговорил 12 и влегол.

На една девојка после него, обезбедувањето ѝ го кажало бројот 22. Таа одговорила 11 и влегла.

Кога дечкото дошол на ред, си рекол дека ќе проба, без оглед на тоа што не ја знае шифрата. Мислел дека ја нашол „финтата“ и очекувал обезбедувањето да му го каже бројот 23, на што ќе одговори 10, со оглед на низата која се случила претходно.

zagatka-koja-mora-da-ja-reshite-za-da-vlezete-vo-disko-4.jpg

Но, обезбедувањето му го кажало бројот 100.

zagatka-koja-mora-da-ja-reshite-za-da-vlezete-vo-disko-2.jpg

Што треба да одговори дечкото за да влезе во диско?

Точниот одговор е на следната страна...Би можело да ве интересира:

Брз и прецизен тест кој го открива карактерот - Што видовте прво на сл... Дрво, горила, лав или риби? Што забележавте прво на сликата? Не трудете се премн...
Логичка загатка: Како Перо да избега од затвор? Миговите до извршување на смртната казна му се одбројуваат, а Перо е невин и оча...
Жестока онлајн дебата: Како правилно се пишува буквата „X“? Дали некогаш сте обрнале внимание како ја пишувате буквата „X“? Најверојатно не....