Квиз: Дали сте способни да преживеете во опасни животни ситуации?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Чувар 22-07-2019
Sales Assistant 22-07-2019


Квиз: Дали сте способни да преживеете во опасни животни ситуации?

Дали некогаш сте помислиле колку би биле добри ако се пријавевте во шоуто „Преживеан“?

kviz-dali-ste-sposobni-da-prezhiveete-vo-opasni-zhivotni-situacii-01.jpg

Колку сте способни да се соочите со „живот или смрт“ ситуации и да изреагирате соодветно за да се спасите?

Дали сте паничар или ќе донесете вистинска одлука ако некогаш се најдете во пустина, заробени во урнатини или во некоја друга слична опасна ситуација?

Секако, не треба да помислувате на тоа, ниту пак го посакуваме, но добро е да се проверите дали би преживеале.

Ви пренесуваме 7 опасни ситуации, а вие одберете што би направиле...

Квиз: Дали сте способни да преживеете во опасни животни ситуации?
 1. 1. Ако се изгубите во пустина, што треба да направите?
  Да се движите преку ден
  Да се движите навечер
  Да копате дупка за да се скриете во песокот
 2. 2. Ако се заглавите под урнатини, што треба да направите?
  Да се смирите и да ја замотате блузата околу глава
  Да запалите оган
  Да се движите брзо
 3. 3. Ако ви се приближува ајкула, што треба да направите?
  Да ѝ свртите грб и да пливате што е можно побрзо
  Да се обидете да ја скротите
  Да чекате да дојде и да ја удрите по очи и жабри
 4. 4. Ако ве нападне бик, што треба да направите?
  Да трчате кон него за да избега од вас
  Да легнете на грб
  Да стоите во место и да фрлите нешто што имате на себе
 5. 5. Ако ви се приближува торнадо, што треба да направите?
  Да се качите на брдо
  Да се скриете во дупка
  Да трчате најбрзо што можете
 6. 6. Ако паѓа лифтот, што треба да направите?
  Да скокнете
  Да легнете на под
  Да се „залепите“ за ѕид
 7. 7. Ако пропаднете во мраз, што треба да направите?
  Кршејќи го мразот да продолжите кон копно
  Да се кренете нагоре и да истрчате до другиот крај
  Да се вратите по истиот пат по кој сте стигнале до таму

М. М. | Црнобело / фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Квиз: Дали имате влакна на јазикот? Дали некогаш сте се соочиле со хотелска соба која не е како на фотките на интерн...
Квиз: Дали сте искрена личност? Дали сте личност која лаже без срам или пак секогаш ја кажувате вистината, дури ...
Квиз: Која девојка е во опасност? Три девојки вежбаат во теретана и секоја од нив може да се повреди, но една е во...