Квиз по географија – Ќе ги погодите ли земјите по нивниот облик на мапа?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Квиз по географија – Ќе ги погодите ли земјите по нивниот облик на мапа?

Колку се сеќавате на часовите по географија кога учевте да гледате на карта и дали добро се снаоѓавте во атласот?

kviz-po-geografija-kje-gi-pogodite-li-zemjite-po-nivniot-oblik-na-mapa-01.jpg

Ќе успеете ли да ги погодите земјите според контурата и обликот на мапа?

Во продолжение подготвивме мини квиз со неколку земји претставени само со нивниот облик, а вие треба да погодите за која земја се работи.

Кликнете на секоја фотографија за точниот одговор.

Квиз по географија – Ќе ги погодите ли земјите по нивниот облик на мапа?
 1. 1. Која земја е оваа?
  Кликни за одговорот
 2. 2. Која земја е оваа?
  Кликни за одговорот
 3. 3. Која земја е оваа?
  Кликни за одговорот
 4. 4. Која земја е оваа?
  Кликни за одговорот
 5. 5. Која земја е оваа?
  Кликни за одговорот
 6. 6. Која земја е оваа?
  Кликни за одговорот
 7. 7. Која земја е оваа?
  Кликни за одговорот
 8. 8. Која земја е оваа?
  Кликни за одговорот
 

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Кој е крадецот? Дали сакате за момент да се ставите во улогата на детектив и да ѝ помогнете на п...
Квиз: Што ви кажува вашето минато? Каква порака ви испраќа минатото? Кои лекции ги научивте и што треба да променит...
Квиз: Дали сте искрена личност? Дали сте личност која лаже без срам или пак секогаш ја кажувате вистината, дури ...

Најчитани неделава