На просечен човек му треба 21 секунда, на генијалец 15 – за колку време ќе ја решите загатката?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 09-07-2020


На просечен човек му треба 21 секунда, на генијалец 15 – за колку време ќе ја решите загатката?

По повод денот на кучињата (26.08), направена е визуелна загатка која за многумина е вистински предивик. На илустрацијата е прикажан парк со многу големи кучиња, а меѓу нив се крие едно малечко - ќе го најдете ли? 

zagatka-za-vozrasni-mozhete-li-da-go-najdete-maloto-kuchence-za-pomalku-od-15-sekundi-02_630x340 (1).jpg

Вашата задача е да го најдете малото кученце. Иако можеби изгледа едноставно, на најбрзата личност ѝ биле потребни 15 секунди да го пронајде малото кутре помеѓу големите.

Загатката е дело на компанијата за храна за кучиња Natures Menu и според нив, на просечната личност ѝ се потребни 21 секунда за да дојде до решението.

zagatka-za-vozrasni-mozhete-li-da-go-najdete-maloto-kuchence-za-pomalku-od-15-sekundi-02.jpg

Неодамна се појави сличен предизвик од компанијата Holiday Extras каде што на слика со куфери треба да најдете тостер. Според експертите, на луѓето во просек им се потребни 43 секунди да дојдат до решението. Можете ли да го најдете побрзо?

zagatka-za-vozrasni-mozhete-li-da-go-najdete-maloto-kuchence-za-pomalku-od-15-sekundi-04.jpg

Погледнете ги решенијата на следната страница...Би можело да ве интересира:

Загатка за мудри луѓе Колку брзо мозокот ви смислува креативни решенија? Тестирајте се! Што мислите ко...
Загатка за паметни: Кој е најстар, а кој најмлад? Размислете добро, ако треба запишете си и на лист, така полесно ќе дојдете до од...
Имате 7 секунди да откриете - Што прави жената погрешно? На прв поглед сè изгледа нормално, но сепак, нешто не е во ред со фотографијата ...