Квиз со ретро предмети: Колку сте стари?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Оператор 06-12-2019
Продавач 06-12-2019


Квиз со ретро предмети: Колку сте стари?

Денес, за повеќето работи што мораме да ги завршиме во домот и надвор од него, користиме модерни уреди и гаџети. Но, ситуацијата не била отсекогаш ваква.

kolku-ste-stari-pogodete-ja-tochnata-namena-na-ovie-predmeti-01.jpg

Многу направи од минатото се заменети со нови и подобри, па голем дел од нив се целосно заборавени.

Некои од овие направи можеби ги помните од детството, а некои можеби и сè уште ги користите. Но доколку ја погодите точната намена на сите, имаме лоши вести за вас – официјално, вие сте стари.

Квиз со ретро предмети: Колку сте стари?
 1. 1. За што служи овој дел од автомобилот?
  Вклучување на системот за греење
  Палење на моторот
  Вклучување на радиото
  Палење цигари
 2. 2. Што се чува во овие кутии?
  Накит
  Филм за фотоапарат
  Игли за шиење
  Боја за принтер
 3. 3. За што служи оваа рачка на вратите од автомобилите?
  Отворање на прозорецот
  Спуштање на седиштата
  Менување брзини
  Отворање на багажникот
 4. 4. Зошто луѓето се затвораа во вакви кабини?
  За да се смират
  За да разговараат на телефон
  За да се засолнат од дождот
  За да чекаат автобус
 5. 5. За што служи овој уред?
  За слушање музика
  За држење ритам
  За снимање звук
  За освежување на просторот
 6. 6. Што не би можеле без оваа алатка?
  Да правите тестенини
  Да зашрафите шраф
  Да отворите конзерва
  Да исчистите риба
 7. 7. За што служи оваа направа?
  За цедење овошје
  За мелење месо
  За мелење зачини
  За правење колачи
 8. 8. За што служи оваа алатка?
  За правење џем
  За сечење сирење
  За правење пире
  За прецедување
 

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Тест: Што би направиле прво во ситуацијата на сликата? Начинот на кој се справувате со стресните ситуации во животот можат да открие мн...
Логички проблем: Во која од трите девојки е заљубен дечкото? Зошто жените ретко го прават првиот чекор? Очигледно, бидејќи не се сигурни дали...
Колку коњи ќе успеете да изброите? Бројот го открива вашиот карактер Едно од петте сетила кои ги поседува човекот е и сетилото за вид. Очите не само ...